COVID-19 hastalarında hematolojik parametrelerin incelenmesi
Investigation of hematological parameters in COVID-19 patients
  1. Tez No: 703011
  2. Yazar: MEHMET NAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Covid-19 un solunum dışı belirtileri de saptanmıştır ve bu sebeple klinisyenlerin solunum dışı semptomlar ve bunların komplikasyonlarını gösteren COVID-19 hastalarını atlamamak amacıyla SARS-CoV-2 virüsünün ekstra solunum belirtilerini de iyi kavraması gerektiği açıktır. Biz bu çalışmada Covid 19 geçirmiş hastaların kan parametrelerini retrospektif olarak taramayı ve bu hastalığa spesifik bir kan tablosunun olup olmadığını saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmayı 15 Nisan 2020-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvurmuş RT-PCR testi ile COVID-19 tanısı almış 18 yaş üstü hastalarda retrospektif olarak yaptık. Çalışmaya 631 hastayı dahil ettik. Hastaların acil servise başvuru anında alınan tam kan sayımı raporlarını inceledik. Ayrıca hastaların semptomları, risk faktörleri, acil servisten yatış-taburculuk durumları, yattıysa servis-yoğun bakım yatış durumları, hastanede toplam yattığı gün sayısı ve sağ kalımlarını kayıt altına aldık. BULGULAR Hastaların ex/sağ olma durumuna göre yapılan karşılaştırmalarda; Wbc, nötrofil, hemoglobin, Platelet/Lenfosit Oranı ve Lenfosit/Monosit Oranı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunurken, yaş, lenfosit, NLR, monosit, PLT, PCT, SII, MPV, MPV/Platelet Oranı ve MPV/Lenfosit Oranı değerleri yönünden yaşam durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. YBÜ ihtiyacına göre yapılan karşılaştırmalarda; WBC ve PLT değerleri yönünden YBÜ ihtiyaç durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, yaş, nötrofil, lenfosit, NLR, monosit, hgb, PCT, SII, MPV, Platelet/Lenfosit Oranı, Lenfosit/Monosit Oranı, MPV/Platelet Oranı ve MPV/Lenfosit Oranı değerleri yönünden YBÜ ihtiyaç durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. SONUÇ Hastaların prognozlarının tahmininde bu parametreler tek tek veya kombinasyonlar kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER:COVID-19, NLR, WBC, lenfopeni, prognoz
Özet (Çeviri)
Non-respiratory manifestations of Covid-19 have also been identified, so it is clear that clinicians should also understand the extra respiratory manifestations of SARS-CoV-2 virus in order not to miss COVID-19 patients with non-respiratory symptoms and their complications. In this study, we aimed to retrospectively scan the blood parameters of patients who had Covid 19 and to determine whether there is a specific blood picture for this disease. MATERIALS AND METHODS We retrospectively conducted this study in patients over the age of 18 who were diagnosed with COVID-19 by RT-PCR test, who applied to Ankara City Hospital Emergency Medicine Clinic between April 15, 2020 and July 15, 2020. We included 631 patients in the study. We analyzed the complete blood count reports of the patients at the time of admission to the emergency department. In addition, we recorded the patients' symptoms, risk factors, hospitalization-discharge status from the emergency department, hospitalization in the service-intensive care unit, total number of days of hospitalization and survival. RESULTS In the comparisons made according to the ex/living status of the patients; While there was no statistically significant difference between WBC, neutrophil, hbg, Platelet/Lymphocyte Ratio and Lymphocyte/Monocyte Ratio values, in terms of age, lymphocyte, NLR, monocytes, PLT, PCT, SII, MPV, MPV/Platelet Ratio and MPV/Lymphocyte Ratio It was found that there was a statistically significant difference between life situations. In comparisons made according to ICU needs; There was no statistically significant difference between ICU need status in terms of WBC and PLT values, age, neutrophil, lymphocyte, NLR, monocytes, hgb, PCT, SII, MPV, Platelet/Lymphocyte Ratio, Lymphocyte/Monocyte Ratio, MPV/Platelet Ratio and MPV/Lymphocyte It was found that there was a statistically significant difference between ICU needs in terms of rate values. CONCLUSION These parameters, individually or in combination, can be used to predict the prognosis of patients. KEYWORDS: COVID-19, NLR, WBC, lymphopenia, prognosis