Non-termal argon plazma uygulamasının zirkonyanın yüzey özelliklerine ve faz dönüşümüne etkisi
The effect of non-thermal argon plasma treatment on the surface properties and phase transformation of zirconia
  1. Tez No: 703015
  2. Yazar: NARMIN ETIBARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Zirkonya seramiklerin rezin simanlarla olan bağlantısını güçlendirmek amacıyla son yıllarda farklı yüzey işlemleri geliştirilmiştir. Bunlardan biri de non-termal argon plazma (NTAP) uygulamasıdır. Bu çalışmanın amacı NTAP işleminin farklı sürelerde ve farklı akış hızlarında uygulanmasının Y-TZP seramiklerin yüzey özelliklerine ve faz dönüşümüne etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmada Y-TZP zirkonya seramik kullanıldı. Toplam 60 adet zirkonya örnek hazırlandı ve yüzey işlemlerine göre rastgele olarak 6 gruba ayrıldı (n=10). Grup 1; kontrol grubu, Grup 2; 4 dk boyunca 5 lt/dk akış hızına sahip argon plazma, Grup 3; 4 dk boyunca 8 lt/dk akış hızına sahip argon plazma, Grup 4; 2 dk boyunca 8 lt/dk akış hızına sahip argon plazma, Grup 5; 2 dk boyunca 5 lt/dk boyunca argon plazma, Grup 6; kumlama ışlemi uygulandı. Örneklere yüzey işlemleri uygulandıktan sonra profilometre ile yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapıldı. Her gruptan birer örneğe XRD testi ve SEM analizi yapıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 23.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Different surface treatments have been developed in recent years to increase the bond of zirconia ceramics with resin cements. One of them is non-thermal argon plasma treatment (NTAP). The aim of this study is to evaluate the effect of NTAP treatment at different times and at different flow rates on the surface properties and phase transformation of Y-TZP ceramics. Method: Y-TZP zirconia ceramic was used in this study. A total of 60 zirconia samples were prepared and randomly divided into 6 groups according to their surface treatments (n=10). Group 1; control group, Group 2; Argon plasma with a flow rate of 5 lt/min for 4 min, Group 3; Argon plasma with a flow rate of 8 lt/min for 4 min, Group 4; Argon plasma with a flow rate of 8 lt/min for 2 min, Group 5; Argon plasma for 5 l/min for 2 min, Group 6; sandblasting was applied. After surface treatments were applied to the samples, surface roughness measurements were made by profilometry. XRD test and SEM analysis were performed on one sample from each group. SPSS 23.0 program was used for statistical analysis.