Discovering users' usage patterns of web log through association rules mining methodology
Kullanıcıların web log kullanım şekillerinin ilişkili kurallar madencilik metodolojisiyle keşfi
  1. Tez No: 703048
  2. Yazar: AHMAD HISHAM ARNAOUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Web kullanımı madenciliği, kullanıcı kullanım kalıplarını keşfetmek ve web günlüğü işlem veri kümesinden gizli bilgileri çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu araştırma, bir restoranın online menüsünden toplanan web günlüğü işlemleri ile yapılan web kullanımı madenciliği analizine yöneliktir. Bu araştırma, iş için pazarlama stratejilerini etkileyecek veya geliştirecek olan sık ziyaret edilen öğelerin korelasyonunu bulmaya odaklanmaktadır. Bunu yapmak için işlemler K-means kümeleme algoritmasıyla işlem benzerliklerine göre farklı gruplara ayırılmıştır ve kümeleme sürecinde değerlendirme için iki farklı yöntem, Elbow ve Silhouette katsayısı yöntemi kullanılmıştır. Sonra, Apriori algoritması ve öğe kümesi arasındaki korelasyonun tespiti için birliktelik kural çıkarımı (assossiation rule mining) uygulanmıştır ve sık öğe kümesini bulmak için FP Growth algoritması kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuç, kullanıcı tarafından sağlanan tanımlanmış parametrelere bağlıdır. Bu araştırma bir Python programlama dili olan(3.8), MySQL ve Apache HTTP Sunucusu kullanılarak yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Web usage mining is an approach to discover user usage patterns and extract hidden knowledge from the weblog transaction dataset, this research aimed toward web usage mining analysis for weblog transactions gathered from an online menu of a restaurant. This research focuses on finding the correlation of frequently visited items that will impact on enhance the marketing strategies for the business. This is done using K-means clustering algorithm for grouping transactions into different groups based on their similarity within the transactions and two different methods used for evaluating the clustering process, Elbow and Silhouette coefficient method deployed for that purpose. Then association rule mining was applied to discover the correlation between the generated itemset and the algorithm Apriori and FP Growth has been used for finding frequent itemset. The result obtained from this research depends on the defined parameters provided by the user. This research is implemented using a Python programming language (3.8), MySQL and Apache HTTP Server