Kilis'teki Suriyeli sığınmacıların iş yaşamları üzerine keşifsel bir çalışma
An exploratory study on the work life of Syrian refugees in Kilis
  1. Tez No: 703047
  2. Yazar: MELİH AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Arap Baharı olarak adlandırılan sürecin bir parçası olarak 2011 yılının başlarında Suriye'de baş gösteren hadiseler neticesinde milyonlarca insan başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeye sığınmak zorunda kalmıştır. Sığınmacıların yeni gelmiş oldukları ülkeye uyum sağlama noktasında birçok sorunla karşılaştıkları görülmektedir. Bu bağlamda en önemli konulardan birisi de sığınmacıların yeni geldikleri ülkedeki iş yaşamlarıdır. Bu çalışmada Suriye sınırında yer alan ve çok sayıda sığınmacı barındıran Kilis şehrindeki sığınmacıların iş yaşamları üzerine keşifsel bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada Suriyeli sığınmacılarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde sığınmacı katılımcıların Türkiye'ye gelmeden önceki iş yaşamları, Türkiye'ye geçiş süreçleri, Türkiye'deki iş yaşamı konusundaki beklentileri, Türkiye'de yaşamış oldukları zorluklar, kimlerden nasıl yardım aldıkları ve mevcut durumları gibi konularda bilgiler edinilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca sığınmacılara yardımcı olan çeşitli yardım kuruluşu çalışanları ile de görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda yardım kuruluşlarının vermiş olduğu hizmetlerin neler olduğu, yaşanan zorluklar, başarılı ve başarısız olunan uygulamalar, yaşanan sorunların giderilmesi ve sığınmacıların yaşadıkları şehre uyumlarının daha kolay hale getirilmesi için yapılması gerekenler gibi konularda katılımcıların görüş ve önerileri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the events that started in Syria in 2011 as a part of the process called the Arab Spring, millions of people had to take shelter in many countries, especially Turkey. It is seen that refugees face many problems in adapting to the country they have arrived in. In this context, one of the most important issues is the business life of the refugees in the country they have come to. In this study, an exploratory research was conducted on the work life of the refugees in Kilis, which is located on the Syrian border and hosts many refugees. In the study, interviews were conducted with Syrian refugees. In the interviews, it was aimed to obtain information about the work life of the refugee participants before they came to Turkey, their transition process to Turkey, their expectations about the business life in Turkey, the difficulties they experienced in Turkey, how they received help and their current situation. In addition, interviews were held with the employees of various aid organizations that assist refugees. In this context, it has been tried to obtain the opinions and suggestions of the participants on issues such as what services are provided by the aid organizations, the difficulties experienced, the successful and unsuccessful practices, the things need to be done for the elimination of the problems experienced and to facilitate the adaptation of the refugees to the city they live in.