The effect of serious games on vocabulary retention in foreign language learning
Yabancı dil öğreniminde dijital eğitsel oyunların kelimeleri hafızada tutmadaki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 703049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada oyun endüstrisinin hızlı büyümesinden kaynaklı oyunlaştırma ve oyun temelli öğrenme yöntemleri, stratejileri, oyunların eğitim alanına uyarlanması ve benimsenmesi adına oluşan talepler her geçen gün dahada önem kazanaktadır. Bununla birlikte birçok araştırmacı, eğitimci ve eğitmen, öğrenme ve eğitim amaçlı olarak, eğitsel oyunların eğitimde benimsenmesi yönünde teşviklerde bulunmaktadır. Konuya ilişikli olarak yaptığım bu nicel çalışma, eğitsel oyunların yabancı dil öğreniminde kelimeleri hafızada tutma kalıcılığı üzerindeki etkisini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Wordable olarak adlandırılan oyunlaştırma tabanlı bir kelime öğrenme uygulaması bu çalışmada ele alınmıştır. Kelimeleri hafızada tutma kalıcılığı açısından diğer yöntemlerden daha etkili olabilirliğini incelemek adına, bu çalışma iki grup ortaokul öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ön test, son test, kalıcılık testi ile nicel veriler toplanmış olup, ayrıca süreç sonunda öğrencilerin Wordable oyununa ilişkin deneyimlerini belirlemek amaçlı deney grubuna 10 sorudan oluşan 5 seçenekli likert ölçekli bir anket uygulanmıştır. Testlerin sonuçlarını, özellikle kalıcılık testi ve anket sonuçlarını analiz ettiğimizde, deney grubunun test puanlarında daha iyi istatistikler elde ettiğini ve oyunu kelime öğrenmek için eğlenceli ve etkili bir araç olarak gördüklerini belirtebiliriz. Bununla birlikte, iki grubu karşılaştırdığımızda, deney grubu ile kontrol grubu arasında kelimeleri hafızada tutma kalıcılığı açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Diğer taraftan öğrencilerin uygulama ile ilgili düşünceleri analiz edildiğinde, öğrencilerin ilgi ve motivasyonlarına olumlu yönde katkıda bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to rapid growth of the game industry in the world, gamification and game-based learning methods and strategies have become crucial in terms of prompt action requested to use and adopt games and games elements in specific educational purposes. Concerning this, many researchers, educators and instructors encourage the adoption of games for learning and training purposes. Relatively, this study was aimed to carry out the effect of gamified application on vocabulary retention in foreign language learning. It was assumed that be more effective than any other mechanical methods concerning vocabulary learning and vocabulary retention. The study conducted on two groups of secondary school students. The quantitative data were gathered through pre-test, post-test, retention test, as well as the 5-points Likert scale questionnaire consist of 10 statements was conducted on experimental group at the end of process to define students' perception about the Wordable application. By analyzing the outcomes of the retention test and questionnaire it can be referred that experimental group has obtained better statistics on their scores. However, when we compare two groups there was no significant difference between experimental group and control group in terms of vocabulary retention. On the other hand, the result of the survey indicated that learning vocabulary in FL through a well-designed gamified application can be considered as an effective way, in terms of obtaining students' motivation and interest.