Performance evaluation of wireless multihop ad-hoc network routing protocols
Telsiz çok sekmeli plansız ağlar için yönlendirme protokollerinin başarım değerlendirmesi
  1. Tez No: 112029
  2. Yazar: EMRE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN, DOÇ. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET TELSİZ ÇOK SEKMELİ PLANSIZ AĞLAR İÇİN YÖNLENDİRME PROTOKOLLERİNİN BAŞARIM DEĞERLENDİRMESİ Plansız ağlar belirgin bir altyapıya sahip değildir. Böyle bir ağın kullanıcıları merkezi yönetim gerektirmeyen geçici bir ağ oluştururlar. Kullanıcılar hareket etmeye başladık larında, oluşturmuş oldukları plansız ağ, ilingesini dinamik olarak değiştirmeye başlar. Böyle sine dinamik olarak değişen bir ilingede bütün gezginlerin yol atama becerisine sahip ol malarına ihtiyaç bulunmaktadır. Telsiz iletişimde, radyo erişim uzaklığı sınırlamalarından dolayı iki uzak gezginin iletişimi çok-sekmeli bağ üzerinden sağlanmak zorundadır. Bu işin başarılması için değişken bilgisayar ağ ilingesiyle uyarlanabilen farklı yol atama pro tokolleri önerilmiştir. Bu protokoller bant genişliği, CPU ve güç gibi değerli kaynakların az kullanımını sağlamalıdır. Bu çalışmada, genel plansız yönlendirme protokolleri, plansız bilgisayar ağlarının per formansına etki eden faktörler açısından incelenmiştir. Araştırmamızı yaparken, Mobile Ad- hoc Networking Charter tarafından önerilen başarılı paket dağıtımı, kontrol paketi yükü, or talama gecikme ve ortalama iş çıkarma yeteneği gibi başarım ölçüleri kullandık. Ek olarak, protokollerin enerjiyi ne kadar verimli kullandıklarını inceledik. Testler çift yönlü değişken bit hızlı trafik ve tek yönlü değişken bit hızlı çoklu-ortam trafik ve TCP trafiği gibi değişik trafik tipleriyle yapıldı. İP katmanına dayanan yönlendirme protokollerinin kontrol mesajlaş ması, komşuları keşfetmek ve bağlantının kopmasını farketmek için kullandığı bu mesajların kayıplarından dolayı kötü performans göstermektedir. Bu işlemler daha iyi başarım için daha alt katmanlarda yapılmalıdır. Düşük hareketlilikte enerjinin verimli kullanılması, kul lanımının dağıtılabilmesi için birden fazla yol kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE EVALUATION OF WIRELESS MULTI-HOP AD-HOC NETWORK ROUTING PROTOCOLS Ad-hoc networks do not have a specific infrastructure. Users of such a network form a temporary network, which requires no centralized administration. When the users start mov ing, the ad-hoc network they had formed starts changing its topology dynamically. In such a dynamically changing topology, we need all mobile nodes to have the ability of routing. In the wireless medium, because of radio transmission range limitations, communication between two remote hosts has to be established through a multi-hop link. To accomplish this task, various routing protocols capable of adopting to changing network topologies have been proposed. Those routing protocols should minimize the usage of valuable resources such as bandwidth, CPU, and power. In this study, common ad-hoc routing protocols are evaluated to observe the effects of miscellaneous factors on the performance of the ad-hoc network. While we were doing our research, we used the performance measures suggested by Mobile Ad-hoc Networking Charter, such as successful packet delivery, control packet overhead, average delay, average throughput. We additionally analyzed the power efficiency of protocols. We ran our tests with various traffic types such as bi-directional and uni-directional multimedia VBR traffic, TCP traffic, and their combination. Simulation results have shown that we need a better adap tive routing protocol handling high mobility. Routing protocols that depend on IP layer for control messaging perform poor, mainly because of the control packet loss, and the control message overhead while discovering neighbors and detecting link failures. These operations should be done in the lower layers for better performance. A power efficient routing protocol should use multiple routing paths to distribute power usage at low mobility.