Orta Karadeniz Bölgesinde Türk çocuklarının yaş tahmininde Nolla, Willems ve Cameriere yöntemlerinin karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of Nolla, Willems and Cameriere methods for age estimation of Turkish children in the Central Black Sea region
  1. Tez No: 703079
  2. Yazar: ESRA HATO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALENUR ALTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEM COŞGUN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Diş yaşı tahmin yöntemlerinin doğruluk ve güvenirlik düzeyleri her toplumda farklılık gösterdiği için kullanılacak yöntemin toplumlara uygun olması gerekmektedir. Çalışmamızın amacı Nolla, Willems ve Cameriere yöntemlerinin Orta Karadeniz Bölgesi'nde Türk çocuklarına uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalına 2016-2020 yılları arasında muayene için başvuru yapan 6-14 yaş aralığındaki 400 çocuğun panoramik radyografları üzerinde yapıldı. Seçilen panoramik radyograflarda diş yaşı tahminleri Cameriere, Nolla ve Willems yöntemleri kullanılarak yapıldı. Nolla yöntemi için sol mandibulada ve maksillada olmak üzere 14 diş, Willems ve Cameriere için sol mandibulada olmak üzere 7 diş değerlendirildi. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Bulgular: Hastaların ortalama kronolojik yaşı 10,3±2,5'tir (kızlarda 10,5±2,5 yıl, erkeklerde 10,1±2,4 yıl). Her yaş grubunda kızlarda diş yaşı ve kronolojik yaş arasındaki ortalama farklar Nolla yönteminde -0,27 yıl ve Cameriere yönteminde -0,1 yıl, Willems yönteminde +0,76 yıl olarak bulunmuştur. Her yaş grubunda erkeklerde diş yaşı ve kronolojik yaş arasındaki ortalama farklar Nolla yönteminde -0,24 yıl, Cameriere yöntemi -0,17 yıl, Willems yönteminde +0,49 yıl olarak bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda Orta Karadeniz Bölgesi'nde incelediğimiz 6-14,99 yaş arası çocuklarda kronolojik yaşa en yakın tahmin yapan yöntem hem kızlarda (% 79,9) hem erkeklerde (% 80,6) Cameriere yöntemi olmuştur. İkinci sırada Nolla yöntemi, en son da Willems yöntemi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Since the accuracy and reliability levels of tooth age estimation methods differ in each society, the method to be used should be suitable for the societies. The aim of our study is to evaluate the applicability of Nolla, Willems and Cameriere methods to Turkish children. Material and Methods: This study was performed on the panoramic radiographs of 400 children aged 6-14 years, who applied to Tokat Gaziosmanpasa University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry for examination between 2016-2020. Dental age estimations on selected panoramic radiographs were made using Cameriere, Nolla and Willems methods. For the Nolla method, 14 teeth were evaluated in the left mandible and maxilla, and 7 teeth were evaluated in the left mandible for Willems and Cameriere. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Results: The mean chronological age of the patients was 10.3±2,5 years (10.5±2.5 years in girls, 10.1±2,4 years in boys). The mean differences between dental age and chronological age in girls in each age group were -0.27 years in the Nolla method, -0.1 years in the Cameriere method, and +0.76 years in the Willems method. The mean differences between dental age and chronological age in males in each age group were -0.24 years in the Nolla method, -0.17 years in the Cameriere method, and +0.49 years in the Willems method. Conclusion: In our study, the method that made the closest estimation to the chronological age in children aged 6-14.99 years, whom we examined in the Central Black Sea Region, was the Cameriere method for both girls (79.9%) and boys (80.6%). Nolla method came in the second sequence and Willems method came last.