İlkokul öğrencilerinin okuduğunu anlama ve muhakeme becerileri üzerine bir eylem araştırması
A research study about the comprehension and reasoning skills of primary school students
- Tez No: 703078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin gelişimi için uygulanan derinlemesine okuma stratejisinin ve muhakeme becerilerinin gelişimi için uygulanan IMPROVE ve Fermi problemlerinin etkisini incelemektir. Bu etki incelenirken okuduğunu anlama becerilerini geliştirmek için derinlemesine okuma stratejisi tercih edilmiş ve PIRLS sınav metinlerinden bilgilendirici ve hikâye edici metinler seçilerek kullanılmıştır. Matematiksel muhakeme becerilerini geliştirmek için ise İMPROVE öğretim yöntemi tercih edilmiş olup fermi problemleri ve akıl yürütme alanında TIMMS sınav soruları seçilerek kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda, 2020-2021 öğretim yılının ikinci yarıyılında Bingöl il merkezinde bulunan bir ilkokulda, öğrenim görmekte olan toplam 17 öğrenci yer almaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması ile desenlenmiştir. Toplanan veriler nitel araştırmanın döküman analizi yöntemiyle ve nicel araştırmanın istatistiksel yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, ilkokul öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin gelişimi için uygulanan derinlemesine okuma stratejisinin ve muhakeme becerilerinin gelişimi için uygulanan IMPROVE ve Fermi problemlerinin öğrencilerin okuduğunu anlama ve muhakeme becerilerine olumlu etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of is this study is to examine the impact of IMPROVE and Fermi problems. which were applied for the development of reading comprehension skills of primary school students, on the development of intensive reading strategies and critical thinking. In order to examine it, The comprehension reading skill was selected to improve reading skills and for this aim informative and narrative texts were choosen from the PIRLS exam texts and they were used. To develop mathematical reasoning skills The Improve Teaching Method was preffered and TIMMS exam questions were used in the field of Fermi Problems and reasoning. In the group of this research there are 17 students that are studying in a primary school from the city centre of Bingöl in the second term of the 2021-2022 academical year. This research was designed with the one of the qualitative research methods. The DATA was analysed with the document analysis method of qualitative research and the statistical method of quantitative research. According to the results of the study, it is concluded that The IMPROVE and Fermi problems which were applied for the improvement of the reading comprehension skills have a positive impact on reading comprehension and critical thinking skills of primary school students.