Sentetik açıklıklı radarların görüntüleme performansını etkileyen faktörlerin modellenmesi
Modeling the factors affecting the imaging performance of synthetic aperture radars
- Tez No: 703085
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sentetik Açıklıklı Radar (Synthetic Aperture Radar - SAR), günümüzde askeri ve sivil pek çok alanda kullanılan, radar ile görüntüleme sistemidir. Bu sistemlerin performansının ana bileşeni görüntüleme yeteneği olduğundan, radar tasarımı yapılırken görüntüleme performansını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmada öncelikle radar görüntüleme alanı içerinde bulunan bir nokta hedefin SAR görüntüsünün benzetimi, MATLAB simülasyon ortamında gerçekleştirilmiştir. Bu benzetimde lineer frekans modülasyonu dalga formu kullanılarak hedef aydınlatılmış ve hedef özelliklerine göre geri yansıyan sinyaller“heterodin”almaç yapısı ile sinyal işleme adımlarına getirilmiştir. Sinyal işleme adımları içerisinde sırasıyla uyumlu filtreleme ile menzil sıkıştırma ve geri projeksiyon yöntemi ile çapraz menzil işleme adımları uygulanarak nokta hedefin SAR görüntüsü oluşturulmuştur. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında, SAR sisteminin performansını etkileyen donanım kaynaklı faktörlerden gürültü sayısının ve grup gecikmesinin bozucu etkileri; hedefin menzil ve çapraz menzil doğruluğu, menzil ve çapraz menzil çözünürlüğü, maksimum yan kulak oranı ve SAR görüntüsü üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic Aperture Radar (SAR) is a radar imaging system used in many military and civilian areas today. Since the main component of the performance of these systems is the imaging capability, the factors affecting the imaging performance should be evaluated while designing the radar. In this study, first of all, the simulation of the SAR image of a point target deployed in the radar imaging area is handled in the MATLAB simulation environment. In this simulation, the target is illuminated by using the linear frequency modulation waveform and the reflected signals according to the target properties are brought to the signal processing steps with the heterodyne receiver structure. Within the signal processing steps, the SAR image of the point target is created by performing matched filtering for range compression and back projection method for cross range processing is implemented respectively. In the later parts of the study, the distortion effects of noise figure and group delay, which are among the hardware-induced factors affecting the performance of the SAR system, are examined on the target's range and cross-range accuracy, range and cross-range resolution, peak side lobe ratio and SAR image.