The perception of artificial intelligence and robotics
Yapay zeka ve robotik algısı
  1. Tez No: 703089
  2. Yazar: ANIS GILANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapay zekâ ve robotik arasındaki ilişkiyi ve bunların insanlar üzerindeki etkisini incelemektir. Literatür taramasından sonra aşağıdaki hipotezler formüle edilmiştir. İlk hipotez, AI ve robotik arasında geçerli bir ilişki olduğudur. İkinci hipotez, AI ve robotiğin insanlar üzerinde geçerli olumlu etkisi olduğudur. Yaşları 21-52 arasında değişen 54 kişiden (E=35, K=19) oluşan örneklem kullanılmıştır. Asgari eğitim düzeyi orta düzeydedir. Bu çalışmada kullanılan araçlar, yapay zekaya yönelik genel tutum ölçeğinin ve insanların robotiğe yönelik tutum ölçeğinin ilk doğrulamasıdır. Pearson korelasyonunu içeren istatistiksel analiz SPSS kullanılarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship of artificial intelligence and ro-botics and their impact on humans. Following hypothesis were formulated after litera-ture review. First hypothesis is that there is a significant relationship between AI and robotics. Second hypothesis is that there is a significant positive impact of AI and robot-ics on humans. The sample of 54 individuals (M=35, F=19) with age range of 21-52 years were used. The minimal education level was intermediate. The instruments used in the present study are the initial validation of the general attitudes towards artificial intel-ligence scale and attitudes of people towards robotics scale. Statistical analysis including Pearson's correlation was concluded using SPSS.