Teknolojik gelişmelerin muhasebe ve denetim alanına etkileri: Muhasebe meslek mensuplarının algısı üzerine bir araştırma
The effects of technological developments on accounting and audit: A research on the perception of accounting professionals
  1. Tez No: 725885
  2. Yazar: DİLARA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Özellikle 21 yüzyılda dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak değişken ve karmaşık yapıya sahip olan işletmelerin sayısında belirgin bir artış meydana gelmiştir. İşletmelerin bu yeni yapıları, yöneticilerin karar vermelerini daha da zor hale getirirken, yönetim becerilerini geliştirmek amacıyla yeni adımlar atma yoluna gitmelerini de sağlamıştır. Karmaşık bir yapıya sahip olan ve sürekli gelişim gösterme amacı güden işletmelerin yöneticileri özellikle muhasebe işlemleri açısından hızlı, doğru, nitelikli bilgiye ve işlemlerin daha kısa sürede, daha az maliyetle gerçekleştirebilmesine ihtiyaç duymuşlar ve bu ihtiyaç doğrultusunda aktif bilgi sistemleri arayışına girmişlerdir. İşletme yöneticilerinin bu ihtiyaç ve arayışları aktif bilgi sistemlerinin gelişmesine imkân sağlamış, teknolojinin de değişimi ile birlikte muhasebe ve finans işlemlerinde kayda değer gelişimler meydana gelmiştir. Bu gelişmelerin sonucu olarak da robotik muhasebe kavramı ortaya çıkmıştır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak günümüzde robotların ve robotik otomasyonların birçok alanda kullanılıyor olması, robotik muhasebe kavramını ortaya çıkarmasının yanında, muhasebe süreçlerinin tamamen robotik sistemler ile yapılıp insana gerek duyulmayan bir muhasebe sistemi oluşabilir mi? sorusunu akla getirmektedir. Bu araştırmada; teknolojik gelişmelerin muhasebe ve denetim alanına etkilerinin incelenmesi ve muhasebe meslek mensuplarının bu konudaki algı ve düşüncelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelişen ve bir dijital dönüşüm dinamiği şeklinde ortaya çıkmış olan robotik süreç otomasyonunun ve yapay zekânın, muhasebe ve denetim sistemlerinde kullanılması hakkında bilgi edinmenin hedeflendiği bu çalışmada; muhasebe, denetim, robotik otomasyon süreçleri, muhasebe mühendisliği ve blok zinciri teknolojisi konuları üzerinde durulmuş ve muhasebe ve denetimde yapay zekâ ve otonom robotların (robotik) kullanımının verimliliği değerlendirilmiştir. Muhasebe mesleğini icra etmekte olan 10 katılımcıya, 10 adet açık uçlu soru sorularak gerçekleştirilen mülakatlardan elde edilen veriler değerlendirildiği zaman; katılımcıların, blok zinciri teknolojisinin muhasebe alnında kullanılmasının avantajları ve dezavantajları bulunduğunu, ancak muhasebe mesleğinin robotik muhasebe ve blok zincir teknolojisi ile yeniden düzenleneceğini düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in the 21st century, in parallel with the developments in the world, there has been a significant increase in the number of enterprises with a variable and complex structure. While these new structures of businesses make it more difficult for managers to make decisions, they also enable them to take new steps in order to improve their management skills. The managers of the enterprises, which have a complex structure and aim to develop continuously, especially in terms of accounting transactions, needed fast, accurate, qualified information and the ability to perform transactions in a shorter time and with less cost, and in line with this need, they sought active information systems. These needs and pursuits of business managers have enabled the development of active information systems, and with the change in technology, significant developments have occurred in accounting and finance transactions. As a result of these developments, the concept of robotic accounting has emerged. In addition to the fact that robots and robotic automations are used in many fields today, depending on technological developments, besides revealing the concept of robotic accounting, can an accounting system be formed that does not require human beings by performing accounting processes entirely with robotic systems? begs the question. In this study; It is aimed to examine the effects of technological developments on the field of accounting and auditing and to determine the perceptions and thoughts of accounting professionals on this subject. In this study, it is aimed to obtain information about the use of robotic process automation and artificial intelligence, which developed depending on technological developments and emerged as a digital transformation dynamic, in accounting and auditing systems; accounting, auditing, robotic automation processes, accounting engineering and blockchain technology are emphasized and the efficiency of the use of artificial intelligence and autonomous robots (robotics) in accounting and auditing is evaluated. When the data obtained from the interviews conducted by asking 10 open-ended questions to 10 participants who are practicing the accounting profession, are evaluated; It has been concluded that the participants think that the use of blockchain technology in the field of accounting has advantages and disadvantages, but they think that the accounting profession will be reorganized with robotic accounting and blockchain technology.