Endüstri 4.0'ın muhasebe mesleğine ve denetimine etkileri: Muhasebe meslek mensuplarının algısı üzerine bir araştırma
The effects of industry 4.0 on accounting profession and audit: A research on the perception of accounting professionals
  1. Tez No: 903547
  2. Yazar: ABDULLAH BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
21. yüzyılda farklı yapıya sahip şirketlerin sayısının artmasıyla beraber, dünyadaki gelişimi takip etmek zorlaşmaktadır. Bu yeni iş yapıları yöneticilerin karar vermesini zorlaştırmakta ve aynı zamanda yönetim becerilerini geliştirmenin yeni yollarını bulmalarına da olanak sağlamaktadır. Karmaşık yapıya sahip ve sürekli iyileştirme arayışındaki şirketlerin yöneticileri, özellikle muhasebe operasyonlarında, işlemleri daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle gerçekleştirebilme yeteneğine sahip, hızlı ve doğrulanabilir bilgiye ihtiyaç duydukları için aktif bilgi sistemleri aramak zorunda kalmışlardır. Teknolojideki değişimler işletme yöneticilerinin bu ihtiyaca cevap aramalarında yardımcı olurken, muhasebe ve finansal işlemlerde büyük ilerlemelere yol açmıştır. Bu gelişmelerin sonucunda robotik muhasebe kavramı ortaya çıkmıştır. Dijital gelişmeler günümüzde robotların ve robotiğin birçok alanda kullanılmasına yol açarak robotik muhasebe kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Robotik sistemler, meslek mensuplarına;“muhasebe süreçlerini yönetebilir mi, insana ihtiyaç duymayan bir muhasebe sistemi oluşturmak mümkün müdür?”gibi sorular sormalarına sebebiyet vermektedir. Bu çalışmanın amacı, teknolojik gelişmelerin muhasebe alanındaki etkisini incelemek ve muhasebe profesyonellerinin bu konudaki görüş ve düşüncelerini değerlendirip tespit etmektir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte gelişen ve dijital dönüşümden payını alan muhasebe ve defter tutma sistemlerinde robotik otomasyon ve yapay zekânın kullanımına dair fikir edinmek amaçlanıyor. Bu çalışma muhasebe, robotik otomasyon süreçleri, yapay zekâ ve blockchain teknolojisine odaklanarak muhasebe ve defter tutmada yapay zekâ ve otonom robotların (robotik) kullanımının etkinliğini değerlendirmiştir. 12 katılımcının görüşme verilerinin 10 açık uçlu soru üzerinden incelenmiş, katılımcılar, blockchain teknolojisinin muhasebede kullanılmasının artıları ve eksileri olduğuna belirtmişler ancak muhasebenin muhasebe robotları ve blockchain teknolojisi ile yeniden düzenlenmesine gerektiğine fikir birliği içinde olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, with the increasing number of companies with different structures, it becomes difficult to follow the development in the world. These new business structures make it difficult for managers to make decisions and at the same time, they allow them to find new ways to improve their management skills. Managers of companies with complex structures and in search of continuous improvement have had to look for active information systems, especially in accounting operations, because they need fast and verifiable information that has the ability to perform transactions in less time and at lower cost. While changes in technology have helped business managers to seek answers to this need, it has led to great advances in accounting and financial transactions. As a result of these developments, the concept of robotic accounting has emerged. Digital developments have led to the use of robots and robotics in many areas today, leading to the emergence of the concept of robotic accounting. Robotic systems cause professionals to ask questions such as“can it manage accounting processes, is it possible to create an accounting system that does not need humans?”. The aim of this study is to examine the impact of technological developments in the field of accounting and to evaluate and determine the views and opinions of accounting professionals on this issue. It is aimed to get an idea about the use of robotic automation and artificial intelligence in accounting and bookkeeping systems that develop with the advancement of technology and take their share from digital transformation. This study evaluated the effectiveness of the use of artificial intelligence and autonomous robots (robotics) in accounting and bookkeeping, focusing on accounting, robotic automation processes, artificial intelligence and blockchain technology. Interview data from 12 participants were analysed through 10 open-ended questions, and participants indicated that there are pros and cons of using blockchain technology in accounting, but they agreed that accounting should be reorganised with accounting robots and blockchain technology.