Sosyoloji bölümü öğrencilerinin bazı değişkenelre göre toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ve evlilik rol beklentileri ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between the attitudes of students in the department of sociology towards gender roles and their of marital role expectations based on certain variables
- Tez No: 703096
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ULUOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada amaç, sosyoloji bölümünde eğitim görmekte olan öğrencilerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin oluşturmuş oldukları tutumlarının bazı değişkenlere gore incelenmesi ve evliliğe yönelik rol beklentilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ile arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmanın katılımcılarını Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitim görmekte olan % 92'si (286 kişi) kadın, % 8'i (25 kişi) erkek toplam 311 sosyoloji bölümü öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcılara Toplumsal Cinsiyet Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği, Bilgi Formu, Evlilik Rol Beklentileri Ölçeğini, içeren online anket bataryası online uygulanmıştır. Araştırmada elde edilmiş olan veriler SPSS for Windows 20.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçları kadın öğrencilerin toplumsal cinsiyet tutumları bakımından erkek öğrencilerden daha eşitlikçi yönde tutumlara sahip oldukları sonucu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların toplumsal cinsiyet ile ilgili herhangi bir eğitim alıp almamalarına ilişkin bulgular incelendiğinde ise öğrencilerin %55,6'sı bu konuda eğitim aldığını, %44,4'ü bu konuda eğitim almadığını belirtmiştir. Aynı zamanda toplumsal cinsiyet ile ilgili bir eğitim almış olan öğrencilerin almamış olanlara kıyasla toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutum puanlarının daha eşitlikçi yönde olduğu görülmüş fakat fark anlamlı bulunmamıştır. Sosyoloji bölümü öğrencilerinin evlilik rol beklentilerinin eşitlikçi ve geleneksel olması ile toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları arasında ilişki incelendiğinde; öğrencilerin eşitlikçi evlilik rol beklentileriyle toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları arasında pozitif yönde orta kuvvette bir ilişki olduğu saptanmıştır. Geleneksel evlilik rol beklentileri ile toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları arasında ise negatif yönde yüksek kuvvette bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Bulgular literatürle ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the attitudes of students of sociology towards gender roles based on certain variables and to reveal the relationship between their marital role expectations and their attitudes towards gender roles. The participants of this study is 311 students, including 286 female (92%) and 25 male (8%) students in the department of sociology at Çanakkale Onsekiz Mart University, Turkey. Online surveys including the Attitude Scale towards Gender Roles, Information Form, and Marital Role Expectations Scale, are administered to these students. The data are analyzed through SPSS for Windows 20.0 software. The results show that the gender role attitudes of the female students are more egalitarian than that of the male students. The background of the participants on gender is also remarkable; 55.6% of them have received training on gender whilst 44.4% have not attended any training before. This study further reveals that the gender role attitude scores of those who have participated in gender-related education before are for egalitarian roles more than the others, but this difference has not been found significant. Another striking finding on the relationship between the egalitarian or traditional marital role expectations and their attitudes towards gender roles, yields that there is a moderately strong positive relationship between their egalitarian marital role expectations and attitudes towards gender roles. This study concludes with the finding of a highly strong negative relationship between the traditional marital role expectations and attitudes towards gender roles. The findings are discussed within the relevant literature.