Yeni tanı tip 1 diyabet hastalarının izleminde kas kitle ve kuvvet değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in muscle mass and strength after insulin therapy in newly diagnosed type 1 diabetes patients
- Tez No: 703108
- Danışmanlar: DOÇ. MESUT PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç; Tip 1 DM, genetik veya çevresel faktörler nedenli pankreasta beta hücre hasarına bağlı mutlak insülin eksikliği ile meydana gelmektedir. Çocukluk çağı T1DM görülme sıklığı dünya genelinde artış göstermektedir. Anabolizan hormon olan insülin eksikliğinde oluşan hiperglisemide; diyabetik ketoasidoz, kardiyovasküler hastalıklar, diyabetik nöropati, nefropati ve retinopati gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Çalışmamızda yeni tanı T1DM olgularında insülin tedavisinin kas kitle ve kuvvetiyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Hastalar ve Yöntemler; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji servisinde T1DM tanısı alan 5-18 yaş arası 36 kız ve erkek olgu alındı. Kontrol grubu benzer yaş ve cinsiyette 43 kız ve erkek olgudan oluştu. Tüm olguların laboratuvar sonuçları hastane veri sisteminden alındı ve dinamometre ile kas kuvveti, biyoelektriksel impedans analiz (BIA) ile de kas ve yağ doku ölçümleri çalışma başlangıcında yapıldı. T1DM'li grupta bu ölçümler 3. ve 6. ayda tekrarlandı. T1DM ve kontrol grubunun çalışma başlangıcında verileri karşılaştırıldı. İnsülin tedavi alan T1DM grubun 3 dönem ölçüm verileri değerlendirildi. Bulgular; İnsülin tedavisi başlanması sonrası T1DM grupta ilk 3 ayda vücut kitle indeksi (VKİ), yağ ve kas kitlesinde anlamlı artış saptandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of changes in muscle mass and strength after insulin therapy in newly diagnosed Type 1 diabetes patients Introduction and Purpose; Type 1 DM occurs with absolute insulin deficiency due to beta cell damage in the pancreas caused by genetic or environmental factors. The incidence of childhood T1DM is increasing worldwide. In hyperglycemia that occurs in the absence of the anabolic hormone insulin; Complications such as diabetic ketoacidosis, cardiovascular diseases, diabetic neuropathy, nephropathy and retinopathy can be seen. In our study, the relationship between insulin therapy was evaluated muscle mass and strength in newly diagnosed T1DM cases. Patients and Methods; 36 male and female cases aged 5-18 years, diagnosed with T1DM in the Pediatric Endocrinology service of Akdeniz University Faculty of Medicine, were included. The control group consisted of 43 boys and girls of similar age and gender. Laboratory results of all cases were obtained from the hospital data system and muscle strength was measured by dynamometer, and muscle and adipose tissue measurements were made by bioelectrical impedance analysis (BIA) at the beginning of the study. In the group with T1DM, these measurements were repeated at 3 and 6 months. Data of T1DM and control groups were compared at the beginning of the study. Three-period measurement data of the T1DM group receiving insulin therapy were evaluated. Results; A significant increase was observed in body mass index (BMI), fat and muscle mass in the first 3 months in the T1DM group after the initiation of insulin therapy.