Apikal preparasyon boyutunun ve irrigasyon tekniğinin oval kök kanallarındaki bakteriyel azalma üzerine etkisi
Effect of apical preparation size and irrigation technique on bacterial reduction in oval root canals
- Tez No: 703107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ALTUNBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUTKU TUNÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada Enterococcus faecalis (E. faecalis) ile enfekte edilmiş alt çene keser dişlerine uygulanan farklı preparasyon boyutlarının ve farklı irrigasyon tekniklerinin bakteriyel azalma üzerine etkileri incelendi. Araştırmada tek kök ve oval şekilli tek kanalı bulunan 112 adet çekilmiş mandibular keser dişler kullanıldı. Dişler, negatif kontrol grubu ve 9 adet deney grubuna ayrıldı. Steril edilen fakat bakteri inoküle edilmeyen 18 adet diş negatif kontrol grubu olarak kullanıldı. Deney gruplarındaki steril dişler ise E. faecalis süspansiyonuyla 22 gün boyunca inkübe edildi. 4 adet diş biyofilm oluşumunun kontrolü amacıyla SEM analizi için işlendi. Kök kanallarında biyofilm oluşumu gözlendikten sonra kök kanallarından ilk bakteriyel örnekler (S1) steril kâğıt konlarla alındı ve kanlı agar içeren plaklara ekilerek 37 °C'de 24 saat inkübe edildi. Koloni oluşturan birimler sayılarak CFU/ml cinsinden hesaplandı. Dişler ait oldukları grup için belirlenen son şekillendirme boyutuna ve irrigasyon tekniğine göre işleme alındı. Final irrigasyondan sonra işlem sonrası bakteriyel örnekler (S2) alındı ve CFU/ml cinsinden hesaplandı. Her gruptan seçilen üç örneğe bakteriyel örneklemenin doğruluğunu teyit edebilmek amacıyla SEM incelemesi yapıldı. Veriler Kolmogorov-Smirnov testi, Kruskal-Wallis testi ve Wilcoxon testiyle istatistiksel olarak analiz edilerek yanılma düzeyi 0,05 olarak alındı. Negatif kontrol grubunda herhangi bir bakteriyel üreme olmadığı görüldü. S1 ve S2 verilerinin ikili karşılaştırmasında tüm deney gruplarında ortalama S2 değerinin S1 değerinden anlamlı düzeyde düşük olduğu görüldü (P < 0.05). 20/.04, 26/.04 ya da 36/.03 apikal preparasyon boyutlarına göre aktivasyon yöntemleri arasında S1, S2, S1-S2 ve bakteriyel azalmanın yüzdesel değerleri yönünden anlamlı farklılık bulunmadı (P > 0,05). Gİİ, EA ya da PUİ yöntemlerine göre farklı apikal preparasyon boyutunda şekillendirme yapılan gruplar arasında S1, S2, S1-S2 ve bakteriyel azalmanın yüzdesel değerleri yönünden anlamlı farklılık bulunmadı (P > 0,05). İrrigasyon yöntemleri göz ardı edildiğinde farklı preparasyon boyutları uygulanan gruplar arasında S1, S2, S1-S2 ve bakteriyel azalmanın yüzdesel değerleri yönünden anlamlı farklılık bulunmadı (P > 0,05). Bu çalışmanın bulgularına göre uygulanan apikal preparasyon boyutları ve irrigasyon teknikleri antibakteriyel etki açısından birbirlerinden üstün bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different preparation sizes and different irrigation techniques applied to mandibular incisors infected with Enterococcus faecalis (E. faecalis) on bacterial reduction were examined. In the study, 112 extracted mandibular incisors with a single root and a single oval-shaped canal were used. Teeth were divided into negative control group and 9 experimental groups. 18 teeth that were sterilized but not inoculated with bacteria were used as negative control group. Sterile teeth in the experimental groups were incubated with E. faecalis suspension for 22 days. 4 teeth were processed for SEM analysis to control biofilm formation. After the biofilm formation was observed in the root canals, the first bacterial samples (S1) were taken from the root canals with sterile paper points. The samples were inoculated on blood agar plates and incubated for 24 hours at 37 °C. Colony forming units were counted and calculated in CFU/ml. The teeth were processed according to the final shaping size and irrigation technique determined for the group they were in. After the final irrigation, post-procedure bacterial samples (S2) were taken and calculated in CFU/ml. SEM analysis was performed on three samples selected from each group to confirm the accuracy of bacterial sampling. The data were statistically analyzed with Kolmogorov-Smirnov test, Kruskal-Wallis test, and Wilcoxon test, and the margin of error was accepted as 0.05. It was observed that there was no bacterial growth in the negative control group. In the pairwise comparison of S1 and S2 data, it was observed that the mean S2 value was significantly lower than the S1 value in all experimental groups (P < 0.05). No significant difference was found between irrigation methods according to 20/.04, 26/.04, or 36/.03 apical preparation sizes in terms of S1, S2, S1-S2 and percentage of bacterial reduction (P > 0,05). No significant difference was found between the groups that were shaped with different apical preparation size according to the CNI, EA, or PUI methods in terms of S1, S2, S1-S2 and percentage of bacterial reduction (P > 0,05). No significant difference was found between the groups in which different preparation sizes were applied by ignoring the irrigation methods in terms of S1, S2, S1-S2 and the percentage of bacterial reduction (P > 0,05). According to the results of this study, preparation sizes and irrigation techniques were not superior to each other in terms of antibacterial effect.