Posterior diş eksikliklerinde temporomandibular eklem üzerinde oluşan stresin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of stress on the temporomandibular joint in missing posterior tooth: A three-dimensional finite element study
  1. Tez No: 703112
  2. Yazar: ÇAĞLA SUNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK CEZAİRLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı tek veya çift taraflı posterior diş eksikliklerinde çiğneme kuvvetlerinin artiküler diskte mandibular kondilde ve glenoid fossada oluşturduğu streslerin büyüklüğünün ve dağılımının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada temporomandibular eklem yapılarında oluşan stres değerlerini ve dağılımlarını inceleyebilmek için disk, kondil kartilajı, temporal kartilaj, retrodiskal dokular, kapsüler ligament maksilla ve mandibuladaki kemik yapılar üzerinde üç boyutlu olarak bilgisayar ortamında modellenmiştir. Unilateral veya bilateral posterior diş eksiklikleri olan sekiz modele çiğneme kuvveti uygulanmıştır. Sonlu elemanlar analiz yöntemi ile eklem yapıları üzerinde oluşan gerilim değerlendirilmiştir. Bulgular: Tüm gruplarda maksimum gerilim değerleri incelendiğinde diskte oluşan maksimum gerilim değerlerinin diğer eklem yapılarından çok daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bilateral diş eksikliklerinde, diş eksiklik sayısının daha fazla olduğu tarafta diskte daha yüksek gerilim değerlerinin oluştuğu görülmüştür. Kondil başında en yüksek gerilme değeri 1.grup sol kondilde, en yüksek sıkışma değeri ise 7.grup sol kondilde ölçülmüştür. Gerilim değerleri fizyolojik yük limitlerin altında olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç: Tüm gruplar stres değerleri ve dağılımları açısından değerlendirildiğinde posterior diş eksiklerinin dağılımının eksiklik sayısındaki artıştan daha önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca diş eksikliğinin temporomandibular rahatsızlıklar için predispozan faktör olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluated the magnitude and distribution of the stresses caused by the masticatory forces on the articular disc, mandibular condyle and glenoid fossa in unilateral or bilateral missing posterior tooth. Material and Method: In this study, articular disc, condyle cartilage, temporal cartilage, retrodiscal tissues and capsular ligament were modeled by computer-aided three dimensions modelling programme on the bone structures in the maxilla and mandible in order to examine the stress values and distributions in the temporomandibular joint structures. Chewing force was applied to eight models which have unilateral or bilateral posterior tooth loss. The stress on the joint structures was evaluated with the finite element analysis method. Results: When the maximum stress values in all groups were examined, it was observed that the maximum stress values in the disc were much higher than the other joint structures. It has been observed that higher tension values ocur in the disc on the side where the number of missing teeth is more in bilateral tooth loos. The highest tension value at the condylar head was measured in the 1st group left condyle and the highest compression value was measured in the 7th group left condyle. It has been observed that the stress values are below the physiological load limits. Conclusion: When all groups were evaluated in terms of stress values and distributions, it was concluded that the distribution of posterior tooth loss was more important than the increase in the number of tooth loss. We also think that missing teeth may be a predisposing factor for temporomandibular disorders.