Ebeveynlere deri kanseri, kendi kendine deri muayenesi hakkında verilen eğitimin çocuklarını güneşten koruma davranışlarına etkisi
The effect of education given to parents about skin cancer and skin self-examination on their children's sun protection behaviors
- Tez No: 703115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYMA ZEHRA ALTUNKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu araştırma, ortaokul öğrencisine sahip ebeveynlere deri kanseri, KKDM ve güneşten korunma davranışları hakkında verilen eğitimin çocuklarını güneşten koruma davranışlarına etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımda yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ocak 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında, iki farklı devlet okulunda öğrenim gören öğrenciye sahip, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 120 deney ve 120 kontrol grubu olmak üzere 240 ebeveyn oluşturmuştur. Müdahale grubuna yaklaşık 40-45 dakika süren deri kanseri, Kendi Kendine Deri Muayenesi (KKDM) ve güneşten korunma davranışları eğitimi verilmiştir. Araştırmada veriler, sosyo-demografik form, deri kanseri riski oluşturan özellikler, deri kanseri ve KKDM bilme durumu, KKDM bilgi formunu içeren tanıtıcı bilgi formu, Deri Kanseri Güneş Bilgi Ölçeği (DKGBÖ) ve Ebeveyn Güneşten Koruma Ölçeği (EGKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizin de Ki-kare testi, Fisher's Exact test, Wilcoxon testi, Mann Whitney U testi, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the effect of education given to parents of secondary school students about skin cancer, skin self-examination (SSE) and sun protection behaviors on their children's sun protection behaviors. Materials and Methods: The research was conducted in a randomized controlled experimental design. The sample of the study consisted of 240 parents, 120 experimental and 120 control groups, who had students studying in two different public schools between January 2021 and May 2021, met the inclusion criteria and agreed to participate in the research. Skin cancer, SSE and sun protection behaviors training was given to the experimental group for 40-45 minutes. In the study, data were collected using Sociodemographic Form, Skin Cancer Risk Characteristics, Skin Cancer and SSE Awareness Status, Introductory Information Form including SSE Information Form, Skin Cancer and Sun Knowledge Scale (SCSKS) and Parental Sun Protection Scales (PSPS). Chi-square test, Fisher's Exact test, Wilcoxon test, Mann Whitney U test were used in the analysis of the data obtained.