Erişkinlerin deri kanseri ve güneş bilgi düzeyleri ile güneşten korunma davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of skin cancer and sun knowledge levels and sun protection behaviors of adults
- Tez No: 951425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yetişkinlerin güneşten korunma davranışlarını, deri kanseri ve güneşe ilişkin bilgi düzeylerini ve bilgi düzeyleri ile güneşten korunma davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem ve Gereçler: Bu tez gözlemsel, kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışma 01.09.2024-01.12.2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Orhangazi Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 18 yaş üstü kişilerle yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 54 sorudan oluşan bir anket formu kullanılmış olup, formun 21 sorusunda katılımcıların sosyodemografik verileri ve deri kanseri risk faktörleri sorgulanmıştır. Katılımcılara ayrıca 25 soruluk Cilt Kanseri ve Güneş Bilgisi Ölçeği (DKGBÖ) ve 8 soruluk Güneşten Korunma Davranışları Ölçeği (GKDÖ) sorulmuştur. Bulgular: Çalışmaya toplamda 391 kişi katılmıştır. Katılımcıların DKGBÖ ortalama puanı 13,87 ± 3,55; GKDÖ ortalama puanı 22,41 ± 6,24 dür. En sık kullanılan güneşten korunma davranışı güneşten kaçınmayken en az sıklıkla tercih edilen yöntem geniş kenarlı şapka kullanımı olmuştur. Gençlerin, kadınların, yüksek eğitim ve yüksek gelir düzeyine sahip katılımcıların, evli olmayanların ve açık ten rengine sahip katılımcıların her iki ölçekten aldıkları puanların anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the sun protection behaviors, knowledge levels regarding skin cancer and sun of adults, and the relationship between knowledge levels and sun protection behaviors. Materials and Methods: This thesis was designed as an observational, descriptive, cross-sectional survey study. The study was conducted between 01.09.2024 and 01.12.2024 with people over 18 who applied to the Orhangazi Education Family Health Center of Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital. A questionnaire form consisting of 54 questions was used as a data collection tool in the study, and the first 21 questions of the form inquired about the participants' sociodemographic data and skin cancer risk factors. The participants were also asked the 25-question Skin Cancer and Sun Knowledge Scale (SCSK) and the 8-question Sun Protection Behavior Scale (SPBS). Results: A total of 391 people participated in the study. The participants' scores on the scales were 13.87 ± 3.55 and 22.41 ± 6.24 for the SCSK and SPBS, respectively. The most frequently preferred sun protection behavior was sun avoidance, while the least preferred method was wide-brimmed hats. The scores of young people, women, participants with higher education and higher income levels, unmarried participants, and participants with fair skin color were found to have significantly higher scores on both scales.