Genel anestezi altında total diz protezi ameliyatı olan hastalara USG eşliğinde infiltrasyon popliteal arter kapsül diz blok ileaddüktör kanal blok uygulamasının postoperatif analjezi üzerine olan etkisininincelenmesi
Investigation of the effect of USG-guided infiltration popliteal artery capsule knee block and adductor canal block on postoperative analgesia in patients undergoing total knee arthroplasty surgery under general anesthesia
  1. Tez No: 703121
  2. Yazar: ASIM ERÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Total diz artroplastisi (TDA) sıklıkla ileri yaş grubuna uygulanan bir ameliyattır. TDA sonrası, postoperatif dönemde hasta memnuniyetini arttırmak ve opioid kullanımını azaltmak amacıyla uygun ağrı kontrol yöntemi üzerine araştırmalar devam etmektedir. İntravenöz (IV) hasta kontrollü analjezi (HKA), kontinü santral nöroaksiyel ve periferik sinir bloklar infiltrasyon popliteal arter kapsül diz bloğu (IPACK) adduktor kanal bloğu (ACB) ağrı kontrolünde yer alan yöntemlerdir. Biz bu çalışmamızda total diz artroplastisi öncesinde USG eşliğinde yapılan ACB ve IPACK blok kombinasyonun postoperatif analjezi üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Etik kurul ve hastaların yazılı onamı alındıktan sonra randomize, prospektif olarak genel anestezi altında TDA olacak ASA I-III fiziksel statüde olan, yaşları 18- 75 arası 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Grup A (ACB+IPACK)'ya USG eşliğinde ACB ve IPACK blok, her bir blok uygulmasında 10 mL %0,5'lik Bupivakain (Bustesin % 0,5 20 ml/100 mg-Vem ) ve 10 mL %0,9'luk NaCl uygulandı. Grup B'de yer alan hastalara blok uygulanmadı. Her iki gruptaki hastalara operasyon bitiminden 30 dakika önce intravenöz (IV) Hasta Kontrollü Aneljezi (HKA) takılarak; Tramadol HCL 100 cc serum fizyolojik içerisinde 4mg/ml konsantrasyonda arka plan 2cc/saat infüzyon olacak şekilde 24 saat içinde maksimum 400mg doza izin verilerek, 30 dk'lık bir kilitlenme aralığı ile 20 mg bolus tramadol HCL ayarlandı. Postoperatif sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), vizüel analog skala (VAS), analjezik tüketimi, bulantı, kusma, hasta memnuniyeti değerlendirilerek kaydedildi. Demografik özellikler ve anestezi verileri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Grup A'da istirahat VAS skorları 1., 2., 4., ve 8. saatlerde Grup B'ye oranla istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p değeri
Özet (Çeviri)
Total knee arthroplasty (TKA) is an operation that is frequently applied to the older age group. Studies are continuing to manage pain after TKA, to increase patient satisfaction in the postoperative period, and to reduce opioid use. Intravenous patientcontrolled analgesia (PCA), continuous central neuraxial and peripheral nerve blocks (infiltration popliteal artery capsule knee block (IPACK), adductor canal block) are among these methods. In this study, we aimed to evaluate the effect of USG-guided ACB and IPACK block combination on postoperative analgesia before total knee arthroplasty. After obtaining the written consent of the ethics committee and the patients, 40 patients aged between 18-75 years who were in ASA I-III physical status, who were going to undergo TKA under general anesthesia as prospectively and randomized, were included in the study. Group A (ACB+IPACK) was administered ACB and IPACK block under USG, in each block application 10 mL of 0.5% Bupivacaine (Bustesin 0.5% 20 ml/100 mg-Vem) and 10 mL of 0.9% NaCl was used. No block was applied to the patients in Group B. Patients in both groups were given IV Patient Controlled Analgesia (PCA) 30 minutes before the end of the operation; Tramadol HCL in 100 cc normal saline, 4mg/ml concentration, with a background infusion of 2cc/hour, a maximum dose of 400mg was allowed within 24 hours, and doses of 20mg tramadol HCL could be administered at each push with a 30-minute lockout interval. Postoperative systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), visual analogue scale (VAS), analgesic consumption, nausea, vomiting, patient satisfaction were evaluated and recorded. There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics and anesthesia data (p>0.05). Resting VAS scores in Group A were statistically significantly lower at 1st, 2nd, 4th, 8th hours compared to vii Group B (p value