İntraoperatif otolog ve heterolog kan transfüzyonunun humoral immün yanıta etkisi
Effects of intraoperative autologous and heterologous blood transfusions on humoral immune response
  1. Tez No: 260300
  2. Yazar: YÜCEL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET DOĞAN EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kan transfüzyonunun enfeksiyöz hastalıkların nakli (HIV, Hepatit B,C gibi), immünsüpresyon, transfüzyonla ilişkili akut akciğer hasarı, transfüzyon reaksiyonları, graft-versus-host reaksiyonları ve henüz bilinmeyen yan etkileri bulunmaktadır. Allojenik transfüzyondan hem bu istenmeyen etkilerinin, hem de kaynakların kısıtlı olması nedeniyle kaçınılmak istenmesi sonuçta alternatif yöntem arayışına neden olmuştur. Preoperatif otolog donasyon, perioperatif cell-salvage teknikleri, kontrollü hipotansiyon, farmakolojik uygulamalar geliştirilmiştir. Akut Normovolemik Hemodilüsyon (ANH) bu tekniklerden biri olup anesteziyologlarca uygulanmaktadır.Kan transfüzyonlarının kaçılmaz olduğu total kalça ve diz operasyonlarında intraoratif kan transfüzyonlarına bağlı istenmeyen reaksiyonların ve komplikasyonların önlenmesi amacı ile otolog kan transfüzyonları ağırlık kazanmaktadır.Çalışmamızda genel anestezi altında total kalça ve diz protezi uygulanan hastalarda intraoperatif otolog ve heterolog kan transfüzyonlarının humoral immün yanıta etkilerini; operasyon başlamadan önce; operasyon sonunda ve postoperatif 3. günde TNF ?, IL6 ve C3a değerleri ile saptamayı amaçladık.Bu çalışma Afyon Kocatepe Üniversitesi, Tıbbi Etik Kurulu onayı ile sözel ve yazılı olarak bilgilendirilip onayları alınan, ASA I-II grubunda, 20-70 yaş arası, total kalça ve diz protezi uygulanacak 30 hasta çalışmaya alındı. Aktif enfeksiyonu, belirgin aort stenozu, angina, koroner arter hastalığı, kalp hastalığı, diabetes mellitusu, renal hastalığı, kontrolsüz hipertansiyonu olanlar, epilepsili veya daha önce kan transfüzyonu uygulananlar ve gebeler çalışmaya alınmadı.Hastalar basit randomizasyonla otolog kan transfüzyonu yapılacak hastalar (Grup 1) ve heterolog kan transfüzyonu yapılacak hastalar (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Otolog kan transfüzyonu yapılacak Grup 1'deki hastalara akut normovolemik hemodilüsyon yöntemi uygulandı. Grup 1'de anestezi indüksiyonundan hemen sonra hastanın bir kolundan kan torbalarına kan alındı, aynı anda diğer koldan alınan kana eşit volumde (1:1) kolloid solüsyonları verildi.Hastanın izleyen sıvı protokolünde kan kayıplarına ve kan gazı sonuçlarına göre kristaloid, kolloid sıvılar ve otolog / heterolog kanları verildi. Kan kayıpları aspirasyon ünitesi, spançlar ve ameliyat bölgesi gözlenerek hesaplandı. Hastalar operasyondan sonrada komplikasyon yönünden taburcu edilinceye kadar takip edildi.Tüm olgulardan operasyon başlamadan önce, operasyon sonunda ve postoperatif 3. günde alınan kan örneklerinde C3a, IL-6 ve TNF-a seviyelerinin ölçüldü. İstatistiksel analiz SPSS for Windows 11.5 kullanılarak demografik verilerde tanımlayıcı test; verilerin dağılımı ve homojenitesi eğerlendirmede Ki kare, İndependent Simple T, Pariet Simple T testleri; gruplar arası anestezik, hemodinamik skorlarında normal dağılıma uygun verilerde T-testi, diğerlerinde Mann Whitney U testi kullanıldı. Yüzdeler karşılaştırılırken Ki-kare ve Fishers Exact test kullanıldı. Anlamlılık seviyesi p< 0.05 olarak kabul edilmiştir.Gruplar arasında demografik, hemodinamik ve hemogram, kan gazı parametreleri arasında farklılık saptanmadı. Transfüzyon sonrası heterolog grupda 0. günde ölçülen C3 düzeyi; 1. ve 3. günlerde TNF?, IL-6 düzeyleri yaklaşık iki kat ölçülmüştür. Çalışmada heterolog kan transfüzyonu oranında azalma saptanmış; otolog grupda eritrositler, pıhtılaşma faktörleri ve trombositler korunarak hastaya geri verilmiştir. Ayrıca sirkülatuar sistemdeki eritrositler dilüe edildiği için operasyonda esnasında daha az kan elemanı kaybı olmuştur; doku perfüzyonunu ve dokuya oksijen sunumu korunmuştur. Depolanmış kandaki biyokimyasal değişiklikler akut normovolemik hemodilüsyonda gözlenmemiştir, ayrıca transfüzyona bağlı hastalıkların geçişi, hemolitik, allerjik reaksiyonlar gelişmemiştir.Kan transfüzyonu sonrasında humoral immün yanıtı değerlendirmek amacı ile yaptığımız çalışmamızda; yüksek C3 ile kompleman aktivasyonu 0.gün belirginken; TNF?, IL-6 nin 3. günde iki kat yükselmesi güçlü inflamatuar yanıtın prognostik göstergesi olmuştur. Bu da heterolog transfüzyonun otolog ile karşılaştırıldığında güçlü sistemik inflamatuar etki oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Blood transfusion has led to transmisson of infectious diseases (i.e. HIV, hepatit B and C), immunosupression, acute lung injury associated with transfusion, transfusion reactions, graft-versus-host reactions and some repercussions which are stil unclear . Avoidance of allogeneic transfusion due to both it?s unexpected effects and restricted sources has led to seeking alternative methods. Preoperative autologous donation, perioperaitve cell-salvage techniques, controlled hypotension and pharmacologic applications have been developed. Among these techniques Acute Normovolemic Hemoduliton (ANH) is employed by anesthesiologists .In total hip and knee surgery in which blood transfusions are necessary, the autologous blood transfusion has been adminestered to preventing unexpected reactions and complications related to intraoperative blood transfusions .In our study, it was aimed that the determination of effects of intraoperative autologous and heterologous blood transfusions on humoral immune response with values of TNF ?, IL6 and C3a before surgery, end of surgery and in postoperative third day in patient subjected to hip and knee prosthesis.In this research, 30 patients (their ages were between 20 and 70 and in ASA I-II group) which were subjected to hip and knee prosthesis and were verbally and nominally acquainted and approved with approval of Afyon Kocatepe University Medical Ethics Council were investigated. Patients with aort stenosis, angina, coronary artery disease, heart disease, diabetes mellitus, renal dysfunction, uncontrolled hypertension, epylepsi or previously blood transfusion adminestered and pregnants were not investigated.The patients were randomizedly seperated to two groups as autologous blood transfusion (Group 1) and heterologous blood transfusion (Group 2). Acute normovolemic hemodultion method was applied to Group 1 patients which will receive autologous blood transfusion. Just after anesthesia induction in group 1, blood collected to bag from one arm of patient and colloid solutions in a equal volume was added to blood collected from other arm at the same time.Crystalloid, colloid liquids and autologous/heterologous bloods was adminesterd to patients according to blood loses and blood gas result. Blood loses was calculated with observing of aspiration unit, sponge and surgery area. The patients was observed in point of complications until discharged from a hospital. C3a, IL-6 and TNF-a levels was measured before operation, end of operation and at postoperative third day in blood sapmles collected from all cases.Using SPSS for Windows 11.5, descriptive test for demographic data, Chi Square, Independent Simple T and Parient Simple T tests for distribution of data and evaluation of homogeneity, T-test for data appropriate to normal distribution in anesthesic, hemodynamic scores and Mann Whitney U test for other data was analized. Chi Square and Fisher?s Exact tests were used to comparing percentages.