Conscious architecture: The influence of hermetic philosophy on the theory and practice of architecture during the Renaissance period
Bilinçli mimarlık: Hermetik felsefenin Batı Rönesans mimarisinde kuram ve uygulama üzerine etkisi
  1. Tez No: 703125
  2. Yazar: DUNYA ALWATTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Rönesans Dönemi'nde, mimarlık kuramı yapıyı kutsal bir sanat; yapılı çevreyi de kutsal bir alan olarak tanımladı. Bu kuram, felsefe tarafından yönlendirilen bir zihin durumunun ürünüydü. Üzerinde, pagan dinine duyulan tutkunun izi bulunduğu gibi; bu duruma Doğu esoterizmine (bâtınîlik) uzun süreli maruz kalış da yol açmıştı. İlâhî felsefe ve mimarlık arasındaki bağ, belki de en yaygın olarak on beş ve on altıncı yüzyıllarda gerçekleşti. Bu anlayışın geçerlilik kazanması, belli ki yeniden canlandırılan ve temeli Kaldeliler İskenderiyesinde yaygın bir antik dünya görüşü geleneği olan, Rönesans Hermetisizmi içinde oldu. Avrupa'nın çeşitli bölgelerindeki Rönesans aydınları Mısır ülkesinden yayılan kutsal bilgeliği takdir ediyordu. Onlar, hikmet okulu denilen geleneğin, hürmet edilen kurucularına hayranlık besliyordu. Batı imgeleminde, bu kurucuların, Thoth-Hermes-Mercurius'a kadar geri giden asil bir nesilden geldiği nakşedilmişti. Batı Rönesansı'na özgü, bilgi arayışındaki zihniyet, düşünsel gelişimin hem kuramsal hem de uygulamalı alanlarında ifade edildi. Hermetisizmin görsel ve edebî simgeleri sanat ve mimarlık eserlerinde sürekli olarak betimlendi. Tekrarlayan bir efsane ve gizemcilik teması, Doğu'ya ait doğa felsefesinin Rönesans dönemi mimarisine katılan aktörler üzerindeki etkisi hakkında sağlam bir tanıklık sağlar.
Özet (Çeviri)
During the Renaissance, a theory of Architecture recognized building as a sacred act, and the built environment itself as a sacred domain. This theory was the product of a philosophically oriented mindset, tainted with a passion for an ancient tradition based in Egypt, a passion that was triggered by long-term exposure to Oriental Esotericism. The link between Theological Philosophy and Architecture was perhaps most emphasized during the 15th and 16th centuries, manifestations of which can be traced in the realm of Renaissance Hermeticism. Renaissance intellectuals from various parts of Europe had an appreciative attitude towards a 'sacred wisdom' authored by a mysterious and legendary Hermes who, within Western imagination, was the descendants of a royal bloodline traced to Zoroaster. This occult-obsessed mentality was projected unto the theoretical and practical domains of Renaissance Architecture, where representations of Hermetic philosophy were adopted in the design of both public and domestic buildings. Reoccurring themes of the ethical and cosmological principles of Hermeticism in Renaissance Art and Architecture provide a stark testimony of the influence of Environmental philosophy on the meaning of Western Architecture.