Subkritik su ortamında nanoköpük eldesi ve elde edilen nanoköpüklerin kullanımı
Obtaining nano foam in subcritical water and use of nano foam
- Tez No: 703126
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnsan faliyetleti sonucunda dünyada ki su varlığı her geçen gün azalmaktadır. Yeryüzünde bulunan suyun sadece %2,5 i tatlı su kaynağıdır. 2,1 milyar insan temiz su bulmakta sıkıntı yaşamakla beraber bu sayı her geçen gün artmaktadır. Günümüzde kullanılan su arıtma yöntemleri ya verimliliği düşük olduğundan ya da maliyetli olduğundan alternatif çözümler aranmaktadır. Yeni mühendislik uygulamaları kapsamında nanoteknolojik yaklaşımlar tercih edilmektedir. Yöntem olarak yeşil kimya kapsamında olan subkritik su yöntemi tercih edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda elde edilen nanoköpük numuneler karbon siyahına alternatif olarak kullanılmıştır. Sıcaklık, süre ve naftalin miktarı değişkenlerinin etkileri nanoköpük malzemelerin eldesinde incelenmiştir. Elde edilen numunelerin karbon siyahına eş değerliğini ölçmek için metilen mavisinin model kirletici seçilerek nanoköpüğün adsaorpsiyon kapasitesi incelenmiştir ve ayrıca nanoköpükten elektrot yapılarak hidrojen eldesi gerçekleştirilerek verimi ölçülmüştür. Sonuç olarak nanoköpüğün karbon siyahı ile yakın değerler verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The total amount of water in the world is 1.4 million km3 and 97.5% of this water is salty water in the oceans. While only 0.5% of the remaining 2.5 % water is useable, more than 90% of fresh water is in the poles and underground. Now, 2.1 billion people over the world have difficulty in finding clean (purified) water. With each passing day, the demand for water increases with the increasing population. Besides that our water resources are rapidly disappearing, water resources affected by industrialization and increasing population are being polluted. That causes minimum damage to the environment, treatment methods of the polluted water sources are sought. Within the scope of green chemistry, it is aimed to use the nano foam obtained by the subcritical water oxidation method to remove the harmful substances in water. Nano foam structures obtained under high temperature and pressure using sucrose and naphthalene in a subcritical environment are significantly effective in water purification. The nano foam obtained by adding 3 mg naphthalene to the sucrose solution prepared in different concentrations (0.1, 1, 2, and 2.5 mol) and waiting at appropriate temperatures (423 K and 458 K) for 3 to 5 hours were measured with the Scanning electron microscope (SEM). In order to observe how effective the nano foam (obtained in nano dimensions) in water removal, the color change in a phenolphthalein solution was compared with activated carbon. The nanoscale effect on water removal was measured by UV-spectroscopy.