Kronik subjektif dizziness hastalarında pre-post sanal gerçeklik ile vestibüler rehabilitasyonun etkinliği
Effectiveness of vestibular rehabilitation with pre-post virtual reality in patients with chronic subjective dizziness
- Tez No: 703127
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Kronik Subjektif Dizziness; minimum 3 aydır sürekli subjektif bir dengesizlik, kendi hareketine veya çevredeki nesnelerin hareketine karşı kronik aşırı duyarlılığın olduğu, tetikleyici faktörlerle aktifleşen ve birçok hastalıkla ortak olarak benzer bulgulara rastlandığı için ayırıcı tanısı zor olan bir non - vertijinöz vertigo'dur. Kronik Subjektif Dizziness tedavi yöntemleri arasında medikal tedavi, geleneksel vestibüler rehabilitasyon, bilişsel davranışçı terapi metodları gibi terapi metodları mevcuttur. Günümüz Endüstri 4.0 teknolojilerinden sanal gerçeklik sistemleri eğlenceli oyunlarla hasta motivasyonunu yükselterek geleneksel vestibüler rehabilitasyonun aksine keyifli, kısa süreli, sıkılmadan, yorulmadan doğaçlama vestibüler rehabilitasyon imkanı sunar. Bu çalışmanın amacı Kronik Subjektif Dizziness Hastalarında Pre-Post Sanal Gerçeklik ile Vestibüler Rehabilitasyonun Etkinliğini araştırmaktır. Yöntem: Çalışma grubu 30 birey (16 kadın, 14 erkek), kronik subjektif dizziness hastalığına sahip, kontrol grubu 30 sağlıklı bireyden (15 kadın, 15 erkek) olmak üzere 18-65 yaş arasındaki katılımcılardan oluşturulmuştur. Çalışma grubu için, Staab & Ruckenstein (2007) Kronik subjektif dizziness tanı kriterleri kullanılmıştır ve haftada 3 gün 4 hafta boyunca 15'er dakikalık toplam 12 seans sanal gerçeklik ile vestibüler rehabilitasyon uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Dinamik Subjektif Vizüel Vertikal Test, Baş Dönmesi Engellilik Ölçeği”sanal gerçeklik ile vestibüler rehabilitasyon öncesi, 6. ve 12. seans sonrasında uygulanmıştır. Bulgular: Dinamik Subjektif Vizüel Vertikal Test sonuçları çalışma grubu için pre-rehabilitasyon (5,41 ± 24,44), 6. Rehabilitasyon sonu (3,16 ± 16,02) ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic Subjective Dizziness; at least 3 regional subjective imbalances, all specific planes against its movement in its own plane or in the environment, is movement for vertigo that is close to difficult with movement for vertigo in a place dissimilar to disease as trigger activated and high.In Chronic Subjective Dizziness, medical practice, practical, behavioral therapy methods suitable for vestibular class can be used. Virtual application systems, one of today's Industry 4.0 technologies, increase patient motivation with young games and provide vestibular intensive daily periods, short-term training, and impromptu vestibular strengthening opportunities without getting tired. This aim is to investigate the effectiveness of Post Post Virtual Reality Vestibular Rehabilitation in Patients with Chronic Subjective Dizziness. Methods: Study group 30 (16 men) with chronic subjective dizziness, control group 30 age group (15 men, 15 men) 18-65 age group. For the study, Staab & Ruckenstein (2007) Recognize chronic subjective vertigo and perform vestibular strengthening with virtual vestibular strength for a total of 12 sessions of 15 each over 3 days 4 to occur. As a data collection tool,“Dynamic Subjective Visual Vertical Test, Dizziness Disability Scale”with virtual reality pre-vestibular, after the 6th and 12th sessions.