Akne vulgarisin şiddetinin yaşam kalitesine etkisi
  1. Tez No: 70313
  2. Yazar: NACİYE MİRATA (YAPAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KÖŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Akne Vulgaris çoğunlukla yüzü etkiler. Bu da saklanmasını imkansız kılar. Bu nedenle kişileri sosyal davranışlarda ve kişiler arası ilişkilerde maksimum strese sokar. Bu rahatsızlıkların Akne şiddeti ile orantılı olup olmadığı araştırıldı. Ve bunun için yaşam kalite mdexinin Akne vulgarise uyarlanmış şekli olan The Cardiff Acne Disability Index'i kullanıldı. 108 akne vulgarisli hastadan oluşan çalışma grubunda hastalar hafif, orta, şiddetli, çok şiddetli olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Her grubun yaş ortalaması, cinsiyet ve akne süreleri açısından anlamlı bir fark yoktu. Her gruba 5 sorudan oluşan“The Cardiff Acne Disability Index”uygulandı. Sonuç olarak görüldü ki Akne şiddeti ne olursa olsun kişi aynı derecede olumsuz etkileniyor. Biz hekimler olarak Akne şikayeti ile gelen her hastanın, Akne şiddeti ne olursa olsun, duyduğu endişeyi ciddiye almalı, gerekli önemi vermeli ve en etkili ve çabuk sonuç veren tedavi modelini seçmeliyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acne vulgaris is most commonly seen at the face and this makes it almost impossible to be bidden. Such a condition hugely affects the social behaviours and the relationships of these people with others. In this study it was searched whether the severity degree of acne increases those affects or not. For this purpose“The Cardiff Acne Disability Index”was used which is a modification of the“Life Quality Index”for acne vulgaris. 108 patients with acne vulgaris were taken in to the study. These patients were divided into four subgroups depending on the severity degreeses: Mild, moderate, severe and very severe. There was no significant differences among these groups referring to their mean age, sex and the duration of the acne vulgaris,“The Cardiff Acne Disability Index”that included five questions was performed to each group. m conclusion it was seen that whatever the severity degree of Acne vulgaris was its affects were at the same degree for every patient. This gives the message that without considering its severity degree, all the patients with acne vulgaris have to be taken care seriously and the most effective treatment modality uncorcerning its cast has to be chosen for each patient.