Akne vulgaris tedavisinde azitromisinin iki farklı dozu ile tetrasiklin etkinliğinin karşılaştırılması ve bu tedavilerin hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
The comparison of effectiveness of tetracycline and two different doses of azithromycin in acne vulgaris treatment and the investigation of effects of these treatments on life quality of patients
- Tez No: 249004
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİDE BAYSAL AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
En sık görülen deri hastalıklarından biri olan akne vulgaris pilosebase ünitenin kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. Sebase bezlerin yoğun olduğu bölgelerde komedon, papül, püstül, nodül ve bazen de sikatrislerle karakterizedir. Primer olarak adölesan döneminde görülen bir hastalık olup birbiriyle ilişkili birçok faktörün etkileşimine bağlı multifaktöriyel bir hastalıktır. AV tedavisinde, patogenezde rolü olduğuna inanılan faktörlere karşı etkili çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Sistemik antibiyotikler akne tedavisinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Tetrasiklin akne tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardandır. Tetrasiklin grubu ilaçlara son yıllarda direnç bildirilmekte ve bu nedenle de alternatif ilaçlar gündeme gelmektedir. Azitromisin AV tedavisinde etkili ve alternatif bir ajan olarak bildirilmiştir. Tretinoin noninflamatuar aknede veya hafif ve orta şiddetteki inflamatuar aknede monoterapi veya diğer tedavilerle kombine olarak kullanıldığında etkili bir ajandır.Bu çalışmada tetrasiklin ve azitromisinin iki farklı dozunun tedavi etkinliği ve bu etkinliğin yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması planlandı. Bu amaçla, 75 AV'li hasta çalışmaya alındı, 3 hasta yan etki nedeniyle çalışma dışı bırakıldı ve çalışmayı 72 hasta tamamladı. Çalışmaya katılan hastalar randomize olarak üç gruba ayrıldı. Birinci gruba azitromisin 500 mg/gün on günde üç ardışık gün, ikinci gruba her gün 1 gr/gün tetrasiklin, üçüncü gruba azitromisin 500 mg/gün ayda dört ardışık gün üç ay boyunca ve üç gruba da topikal tretinoin krem altı ay boyunca verildi. Bu çalışmada, azitromisinin iki farklı dozu ve tetrasiklinin tedavi etkinliği ve bu tedavilerin hastaların yaşam kalitelerine etkisinin araştırılması planlandı.Akne şiddeti, GAGS kullanılarak, yaşam kalitesi ise akne yaşam kalite ölçeği uygulanarak değerlendirildi. Her üç grupta akne şiddeti tedavinin 3. ayında tedavi başlangıcına göre anlamlı olarak azaldı ( her üç grupta p=0,00). Tedavinin 3. ayında her üç grup kendi aralarında karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak fark yoktu. Tedavi kesildikten sonraki 3. ayda akne şiddet skorunda 1. ile 2. grup arasında, 1. ile 3. grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (sırasıyla p=0,024, p=0,025), 2. ile 3. grup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,740). Tedavinin 3. ayı ve tedavi kesildikten sonraki 3. ayda her grup kendi içinde değerlendirildiğinde akne şiddet skoru yönünden 1. ve 3. grupta istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken (sırasıyla p=0,441, p=0,442), 2. gruptaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,013) .Tedavi öncesinde yaşam kalite ölçeği skoru tüm hasta grubunda ortalama 13,9±4,07 iken tedavinin 3. ayında bu skorun ortalama 11,7±3,0'e gerilediği gözlendi. Her üç grubta ilaçların yaşam kalitesi üzerine olumlu etkileri istatistiksel olarak anlamlı olarak bulundu (p=0,00).Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar akne tedavisinde tetrasiklinin ve azitromisinin her iki dozunun etkili olduğu ve bu tedavilerin hastaların klinik şiddetinin azalmasına paralel olarak yaşam kalitesinde anlamlı iyileşmeye neden olduğu saptandı. Aylık takiplerde her 3 grupta da tedaviye alınan yanıt açısından farklılık olmadığı ancak 10 günde 3 ardışık gün azitromisin alan grupta tedaviden sonra 3. aydaki izlemde etkinliğin daha yüksek olduğu ve rekürrensin olmadığı görüldü.Akne vulgariste tedavi seçiminde ve tedavi etkinliğinin değerlendirilmesinde yaşam kalite indekslerinin kullanılmasının yerinde olacağı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris one of the most commonly seen skin diseases is a chronic inflammatory disorder of pilosebaceous unit. At regions that are dense for sebaceous glands, it is characterized by comedon, papules, pustules, nodules and sometimes scarring. It is primarily seen at adolescense while it is a multifactorial disease related to the interaction of various factors that are related with eachother. In management of AV varios drugs that are believed to have effect, against factor that have a role in pathogenesis have been used. Systemic antibiotics have been commonly preferred in acne treatment. Tetracycline is one of the mostly used drug in acne management. At recent years tetracycline resistance have been reported and for that reason alternative drugs have been considered. Azithromycin have been reported to be an effective and alternative agent in AV treatment. Tretinoin is an effective agent when used as a monotherapy or combination therapy in non inflammatory acne or light and mild inflammatory acne.In this study, it was planned to investigate the treatment effectiveness of tetracycline and two different doses of azitromycin and their effects on life quality. For this aim, 75 AV patient were included in the study, 3 patients were excluded for adverse effects and 72 patients completed the study. Patients that are included in the study were randomised into 3 groups. The first group was given 500 mg/d azithromycin for 3 days in a 10 days period, the second group was given 1 gr/d tetracycline and the third group was given 500 mg/d azithromycin for four days in a month for three months and topical tretinoin cream was given to all three groups for 6 months.The severity of acne was evealuated by using GAGS. Life quality was evealuated by using acne life quality scala. Acne severity significantly decreased at 3rd month of treatment when compared to the beginning (p volue= 0,00 in all 3 group). At the third month of treatment there was no statistically significant difference among three groups. While a statistically significant difference was found between first and second group and between first and third group for acne severity scores at third month after the discontinuation of treatment (p volues were p=0,024, p=0,025 respectively), no statistically significant difference was found between 2nd and 3rd groups (p=0,740). When each group was eveluated for acne scores at 3rd month of treatment and at 3rd month of discontinuation of treatment, no statistically significant difference was found at 1st and 3nd groups (p=0,441 and p=442 respectively) while a statistically significant difference was found in 2nd group (p=0,013).While the life quality scale score mean value was 13,9±4,07 before treatment at the third month of treatment, it was observed that the mean score decreased to 11,7±3,0.the effect of drugs on life quality was found to be statistically significantly positive in all (three) groups (p=0,00).In our study, it was detected that tetracycline and two different doses of azithromycin are effective in acne management and this treatments results in significant improvement at life qualities in parallel to the decrese in clinical severity of the patients, It was seen that there was no difference among three groups for treatment responds while the effectiveness was higher and no reccurrence was found the 3rd month after treatment in the group taking azithromycin for 3 days in a 10 days period.It should thought that the useage of life quality indexes may be suitable for choosing treatment modalities and evaluating treatment effectiveness in AV.