Ergenlerde akne yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve akne varlığının akran zorbalığı ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of quality of life in acne vulgaris in adolescents and investigation of its relationship with peer bullying
- Tez No: 891277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada ergenlerde akne vulgarisin akran zorbalığına etkisinin araştırılması, akne vulgarisli ergenlerde akne şiddetinin belirlenerek yaşam kalitesine ve akran zorbalığına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 15.02.2024-15.04.2024 tarihleri arasında Konya Karatay merkez ilçesindeki liselerde okuyan, 14-18 yaş arasında olan, nörolojik ve bilişsel açıdan soruları yanıtlayacak kapasitede olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden öğrencilerle yapılan bu çalışmada, bütün katılımcılara sosyodemografik özellikleri, okul başarı durumu, sivilcesinin olup olmadığı, varsa aldığı tedavinin olup olmadığı ve sivilceleriyle başa çıkmak için neler yaptığı gibi konular hakkında 21 soru içeren sosyodemografik veri formu ile 9 sorudan oluşan Çocuk-Ergen Zorbalık Ölçeği-9 Kısa Form (ÇEZÖ-9 Kısa Form) uygulanmıştır. Aknesi olan öğrencilerde akne şiddetinin belirlenmesi için Global Akne Derecelendirme Sistemi (GADS)'nden faydalanılmıştır ayrıca aknesi olan öğrencilere 11 maddeden oluşan Akne Yaşam Kalite Ölçeği (AYKÖ) uygulanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 534 lise öğrencisi dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 16,2 ± 0,05 yıl bulundu, %60,1'i (n=321) kadındı, %23,8'i (n=127) 9. sınıf, %31,3'ü (n=167) 12. sınıf öğrencisiydi. Katılımcıların %40,4'ünün (n=216) aknesi vardı. Aknesi olanların %35,6'sı (n=77) medikal akne tedavisi (oral ve/veya topikal) alıyordu. 16 yaş üstündeki katılımcıların tedavi alma oranı daha yüksek bulundu (p=0,005). Yaş, cinsiyet, kronik hastalık, düzenli ilaç kullanımı, sınıf, gelir durumu ve okul dışı çalışma durumunun akne varlığına etkisi bulunmadı. Akne şiddetlerine göre aknesi olan katılımcıların %84,3'ü (n=182) hafif, %14,7'si (n=32) orta, %0,5'i (n=1) şiddetli, %0,5'i (n=1) çok şiddetli idi. Yaşı 16 üstü olanların, 11. ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the impact of acne vulgaris on peer bullying among adolescents, determine the severity of acne in adolescents with acne vulgaris, and examine the effects of acne severity on quality of life and peer bullying. Materials and Methods: This study was conducted with students attending high schools in the central district of Karatay, Konya, aged between 14 and 18, who were neurologically and cognitively capable of answering the questions and who agreed to participate in the study, between February 15, 2024, and April 15, 2024. All participants were given a sociodemographic data form containing 21 questions about their sociodemographic characteristics, academic performance, presence of acne, treatment received if any, and measures taken to cope with acne. Additionally, they completed the 9-item Short Form of the Child-Adolescent Bullying Scale (ÇEZÖ-9 Kısa Form). The Global Acne Grading System (GADS) was used to determine acne severity in students with acne, and the 11-item Acne Quality of Life Scale (AYKÖ) was administered to students with acne. Data obtained from the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 software package. Results: The study included 534 high school students with an average age of 16.2 ± 0.05 years. Of the participants, 60.1% (n=321) were female. Among the participants, 23.8% (n=127) were in the 9th grade, and 31.3% (n=167) were in the 12th grade. 40.4% (n=216) of the participants had acne. Of those with acne, 35.6% (n=77) were receiving medical acne treatment (oral and/or topical). Participants over the age of 16 were found to have a higher rate of receiving treatment (p=0,005). Factors such as age, gender, chronic illness, regular medication use, grade, income level, and extracurricular employment did not affect the presence of acne. According to acne severity, 84.3% (n=182) of the participants with acne had mild acne, 14.7% (n=32) had moderate acne, 0.5% (n=1) had severe acne, and 0.5% (n=1) had very severe acne.