Uşak ilinde ilk ve ortaöğretimde görev yapan öğretmenlerin korona virüs anksiyetesi, sağlık anksiyetesi ve kendi aile hekimleri hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of the teachers working in primary and secondary schools in uşak about coronavirus anxiety, health anxiety and their own family physicans
- Tez No: 703133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Anksiyete fizyolojik, psikolojik ve davranışsal örüntüleri bulunan, tanımı olmayan ve belirsiz tehdit ve tehlikelere karşı verilen tepki olarak tanımlanmaktadır ve insanın bütün sistem ve varlığını etkilemektedir. Pandemi döneminde COVID-19 hastalığı Sağlık anksiyetesi ise kişinin sağlığına karşı aşırı endişe duyması ya da vücudunda gerçekleşen değişimleri ciddi bir hastalığın habercisi gibi algılaması olarak ifade edilmektedir. Amaç: Bu çalışmada katılımcıların, sağlık anksiyete düzeyleri, koronavirus anksiyete düzeyleri ve kendi aile hekimleri hakkındaki görüşlerine ulaşmak ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %54,2'si kadın, %45,8'i ise erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 40,32 bulunmuştur. Katılımcıların kronik rahatsızlıkları incelendiğinde, toplam 323 katılımcının 15,17'si (n=49) kronik bir rahatsızlığa sahiptir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Anxiety is a response to vague and uncertain threats and dangers with physiological, psychological, and behavioral patterns. It affects the whole system and the existence of the person. During the pandemic, COVID-19 disease health anxiety is expressed as excessive concern about one's health or perceiving the changes in the body as the harbinger of a severe illness. Objective: In this study, we aimed to reach the participants' opinions about health anxiety levels, coronavirus anxiety levels, and their family physicians and determine the relationship between these variables. Methods: The research is of cross-sectional-analytical type. The survey technique related to quantitative methods was preferred to collect data in the study. The researcher administered questionnaires face to face. Questions asked by the researcher were answered orally by the participant and marked on the questionnaire by the researcher. We used four instruments to collect data: sociodemographic information form, health anxiety inventory (short version), coronavirus anxiety scale, and EUROPEP family physician evaluation form. Descriptive statistics (frequency analysis, descriptive statistics, mean, standard deviation, minimum, maximum, median, analytical comparisons) and reliability analysis, correlation analysis, regression analysis, Mann Whitney U test, and Kruskal Wallis analysis were used as statistical analysis.