Titanyum ve alaşımının plazma püskürtme yöntemi kullanılarakZrO2-MgO ile kaplanması ve kaplama özelliklerinin araştırılması
Coating of titanium and its alloy with ZrO2-MgO using plasma spraying method and investigation of coating properties
  1. Tez No: 703132
  2. Yazar: ESRA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Ti6Al4V altlık malzemesinin yüzeyi ZrO2-ağ.%22 MgO tozları ile kaplandı. Yüzey kaplama yöntemi olarak plazma sprey yöntemi kullanıldı. Yüzey kaplama işlemi üç farklı akım (500 A, 600 A, 700 A) ve üç farklı sprey mesafesinde ( 100 mm, 150 mm, 200 mm) gerçekleştirildi. Kaplanmış numuneler daha 600 ⁰C sıcaklıkta 2 saat süreyle sinterleme işlemine tabi tutuldu. Kaplanan yüzey tabakalarının mikroyapıları optik mikroskop (OM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını kırınımı (XRD) ve enerji dağılımlı X-ışınları (EDS) yöntemleriyle analiz edildi. Mikrosertlik ölçümleri, mikrosertlik test cihazında gerçekleştirildi. Kuru kaymalı aşınma özellikleri pin-on-disk tip aşınma deney cihazı kullanılarak belirlendi. Aşınma deneyleri 1000 m kayma mesafesinde, 10 N yükte ve 122.5 mm/sn kayma hızında gerçekleştirildi. ZrO2-ağ.%22 MgO tozlarıyla kaplanan ve sinterlenen Ti6Al4V altlık malzeme yüzeyinde kaplanan tabakalarda ZrO2 ve MgO tespit edildi. En yüksek pürüzlülük değeri düşük akım ve yüksek sprey mesafesinde kaplanan numunesinde ölçüldü. En yüksek mikro sertlik değeri yüksek ısı girdisi ve 150 mm mesafesinde kaplanan numunede ölçüldü. Sertlik arttıkça numunelerin aşınma dirençleri de artmıştır. Sinterlenmiş numunelerin sertlikleri ve aşınma dirençleri kaplanmış numunelerden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface of the Ti6Al4V substrate was coated with ZrO2-22wt% MgO powders. Plasma spray method was used as the surface coating method. The surface coating process was carried out at three different currents (500 A, 600 A, 700 A) and at three different spray distances (100 mm, 150 mm, 200 mm). The coated samples were subjected to sintering at 600 ⁰C for 2 hours. The microstructures of the coated surface layers were analyzed by optical microscope (OM), scanning electron microscope (SEM), X-ray diffraction (XRD) and energy dispersive X-ray (EDS) methods. Microhardness measurements were performed on a microhardness tester. Dry sliding wear properties were determined using a pin-on-disc type wear tester. Wear tests were carried out at 1000 m sliding distance, 10 N load and 122.5 mm/sec sliding speed. ZrO2 and MgO were detected in the layers coated with ZrO2-22% MgO powders and coated on the sintered Ti6Al4V substrate surface. The highest roughness value was measured in the coated sample at low flow and high spray distance. The highest microhardness value was measured in the sample coated with high heat input and 150 mm distance. As the hardness increased, the wear resistance of the samples also increased. The hardness and wear resistance of the sintered samples are higher than the coated samples.