Hot forging process simulation of a part made of 304L
- Tez No: 703142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İPEKOĞLU, PROF. DR. AHMET ERMAN TEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Otomotiv sektöründeki dizel araçlardan uzaklaşma beraberinde yeni sorunlar getirmektedir. Bu trend sonucunda dizel motor parça üreticilerinin benzinli motor için yakıtın paslanma etkisinden dolayı yeni malzemeler kullanması gerekmektedir. Üretim proses tasarımı için prosesin doğru bir şekilde modellenmesi işlemin fizibiltesinin belirlenmesi için önemlidir. Bu çalışmada 304L paslanmaz çelikten bir parçanın sıcak dövme işlemi ile üretilmesi dövme işleminin fizibiletisinin belirlenmesi ve tanecik gelişimi simülasyonu için bir temel oluşturması için iki farklı sonlu eleman metodu kullanan yazılım ile modellendi. Parça dövüldükten sonra mekanik testler ve mikroskopi görüntüleri ile parçanın çekme mukavemeti, sertlik ve delta ferrit oluşumu gibi özellikleri incelendi. Bu mekanik ve mikroyapı özellikleri parçanın üretim isterlerine uygunluğunun belirlenmesi için incelendi. Simülasyon sonuçlarının karşılaştırılması ile prosesin doğruluk ve işlem süresi açısından implicit çözücü sonlu eleman metodu ve Lagrangian matriks ile modellenmesinin daha uygun olduğu sonucuna varıldı. Test sonuçlarına göre su verme olmadan 1200 °C ve su vererek 1150 °C yüksek akma mukavemeti ve delta ferrit oluşumu açısından optimum nokta olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The shift away from diesel cars in automotive industry results in new challenges in the industry. As a result of this shift, manufacturers of gasoline engine parts must use dif-ferent materials for same geometries for diesel engines because of the corrosive effect of the diesel fuel. For the manufacturing process design, it is important to simulate the process accurately to evaluate the feasibility of the operation. In this work hot forging process of part made of 304L stainless steel is simulated with two different software using finite element method to assess the feasibility of the forging process and provide a basis for further simulations related to grain development. Once the parts are forged, mechanical testing is done, and microscopy images of the workpiece are taken to eval-uate the tensile strength, hardness, and delta ferrite content of the forged part. These mechanical and microstructural properties of the part are studied to ensure the part con-forms with the requirements of the working condition. Comparison of the simulation results showed that the optimum way to simulate the process with respect to accuracy and computation time is to employ finite element method with implicit solver and La-grangian matrix. Testing results show forging temperatures of 1200 °C without quench-ing or 1150 °C with quenching are the optimum points to obtain greater yield strength and conforming delta ferrite content.