Sağlıklı bireylerde spinal stabilizasyon egzersizleri ve kayropraktik spinal manipulasyonun etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of spinal stabilization exercises and chiropractic spinal manipulation in healthy individuals
- Tez No: 703166
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YİLMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Spinal stabilizasyon egzersizleri, kayropraktik spinal manipulasyon ve her ikisinin kombinasyonunun sağlıklı bireylerde endurans, kas kuvveti, eklem pozisyon hissi, denge, yaşam kalitesi ve psikososyal durum parametreleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışmaya 18-45 yaş arası, sağlıklı 80 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan kişiler randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Grup 1'e haftada 1 kez olmak üzere 6 seans kayropraktik manipülasyon uygulandı. Grup 2'ye haftada 3 kez olmak üzere 18 seans stabilizasyon egzersizleri yaptırıldı. Grup 3'e hem stabilizasyon egzersizleri, hem de kayropraktik manipülasyon uygulandı. Tüm uygulamalar 6 hafta boyunca yapıldı. Grup 4 kontrol grubu olarak takip edildi, herhangi bir uygulama yapılmadı. Katılımcılar prone plunk, side plunk, sorenson test, kuadriseps kas kuvveti, diz eklemi pozisyon hissi, Y denge testi, Kısa Form-36 (SF-36) ve Beck Depresyon Envanteri ile uygulama öncesi, uygulama sonrası ve uygulama sonrası 1. ayda değerlendirildi. Bulgular: Uygulama sonrasında Grup 3'te prone ve side plunk parametrelerinde Grup 1 ve Grup 4'e gore anlamlı düzelmeler görülürken (p=0,048, p=0,009, p=0,041, p=0,012, p=0,001, p=0,001), Sorenson parametresinde ise Grup 1 ve Grup 2'ye göre anlamlı düzelme tespit edilmiştir (p=0,004, p=0,042). Ayrıca uygulama sonrasında Grup 1, Grup 2 ve Grup 3'te kuadriseps kas kuvvetinde Grup 4'e göre anlamlı artışlar saptanmıştır (p=0,002, p=0,021, p=0,001, p=0,002, p=0,0001, p=0,001). Sonuç: Sağlıklı bireylerde kayropraktik manipülasyon ile birlikte uygulanan spinal stabilizasyon egzersiz programı diğer eğitim programlarına göre kassal enduransı ve dengeyi geliştirmede daha etkili olabilir. Tüm eğitim programları kuadriseps kas kuvvetini geliştirmede etkilidir ancak diz eklemi pozisyon hissi, yaşam kalitesi ve depresyonda aynı etkiye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of spinal stabilization exercises, chiropractic spinal manipulation and their combination on endurance, muscle strength, joint position sense, balance, quality of life, and psychosocial status parameters in healthy individuals. Materials and Methods: This randomized controlled study included 80 healthy individuals aged 18-45 years. Participants in the study were randomly divided into 4 groups. Group 1 underwent 6 sessions of chiropractic manipulation once a week. Group 2 underwent 18 sessions of stabilization exercises, 3 times a week. Group 3 received both stabilization exercises and chiropractic manipulation. Group 4 was followed as the control group, no application was made. Participants were evaluated with prone plunk, side plunk, sorenson test, quadriceps muscle strength, knee joint position sense, Y balance test, Short Form-36 (SF 36) and Beck Depression Inventory before, after and 1 month after the application. Results: After the application, significant improvements were observed in the prone and side plunk parameters in Group 3 compared to Group 1 and Group 4 (p=0,048, p=0,009, p=0,041, p=0,012, p=0,001, p=0,001), while a significant improvement was observed in the Sorenson parameter compared to Group 1 and Group 2 (p=0,004, p=0,042). In addition, significant increases were found in quadriceps muscle strength in Group 1, Group 2 and Group 3 compared to Group 4 (p=0,002, p=0,021, p=0,001, p=0,002, p=0,0001, p=0,001). Conclusion: Spinal stabilization exercise program applied together with chiropractic manipulation in healthy individuals may be more effective in improving muscular endurance and balance compared to other training programs. All training programs are effective in improving quadriceps muscle strength, but do not have the same effect on knee joint position sense, quality of life, and depression.