Kentsel içme suyu dağıtım sistemi tasarımında ağ ve dal şebekelerin kıyaslanması
Comparison of tree and grid networks in the design of urban drinking water distribution system
- Tez No: 703202
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mevcut kentsel içme suyu şebekeleri, günümüzde sanayi ve nüfustaki artışlar nedeniyle yerleşim alanlarının genişlemesi nedeniyle yeterli olmayabilmektedir. Suyun kaynağından temin edilmesi yanında, kullanım noktalarına ulaştırılması da önemlidir. Kaynağından temiz ve yeterli bir şekilde alınan su, kullanım alanına mümkün olduğu kadar aynı miktar ve kalitede ulaştırılmalıdır. Bunu başarmak için şebeke, basınç ve hız değerlerine karşılık gelen boru malzemeleri ve boru çapları uygun bir şekilde seçilmelidir. İçme suyu şebeklerinin hidrolik hesapları yapılırken, şebekeler dal ve ağ şebekeler olarak dikkate alınırlar. Dal şebekede akım, her düğüm noktasına sadece bir borudan gelmektedir. Bu nedenle, tek bir boru beslemesi olduğu için, bu borudaki oluşacak herhangi bir arıza, bu borunun beslediği tüm borularda suyun kesilmesine neden olacaktır. Ağ sistemde tüm borular birbiriyle birleştirilerek fiziksel olarak ölü nokta oluşması engellenmekte ve herhangi bir düğüm noktasın birden fazla yönden su akışı sağlayabilmektedir. Bu durumda, bir boruda oluşacak herhangi bir arıza durumunda su akışı diğer borulardan sağlanabilmektedir. İçme suyu sistemlerinin hidrolik hesaplamalarına dayalı boyutlandırmasının en optimum şekilde yapılması, maliyetleri daha makul seviyelere indirecektir. Bunun sonucu olarak ülke ekonomisine katkıda bulunulmuş olacaktır. Bu tez kapsamında kentsel içme suyu şebeke tasarımında yukarıda kısaca bahsedilen dal ve ağ şebeke tiplerinin tasarım ekonomisine etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla kabul edilen hipotetik bir şebeke üzerinde, ağ şebekenin dallaştırılması ile şebeke maliyetinin nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Web üzerinden serbest erişim imkânı bulunan EPANET yazılımı ile yapılan farklı tasarımlar sonucu dallaştırma oranı arttıkça şebeke maliyetinin de arttığı, doğal olarak ağ şebeke halinin en ekonomik sonuç verdiği ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
Existing urban drinking water networks may not be sufficient due to the expansion of residential areas due to increases in industry and population. In addition to supplying the water from its source, it is also important to deliver it to the points of use. Clean and adequate water from its source should be delivered to the areas of use in the same quantity and quality as much as possible. To achieve this, pipe materials and pipe diameters should be selected appropriately corresponding to network pressure and velocity values. While making hydraulic calculations of drinking water networks, networks are considered as tree and grid networks. In a branch network, the current comes from only one pipe to each node. Therefore, since there is only one pipe supply, any failure in this pipe will cause water to be cut off in all pipes fed by this pipe. On the other hand; in the network system, all pipes are combined with each other, preventing the formation of a physical dead point. Any node can provide flow from more than one direction. In this case, in case of any failure in one pipe, the water flow can be provided from the other pipes. Optimum sizing of drinking water systems based on hydraulic calculations will reduce costs to more reasonable levels. As a result, it will contribute to the country's economy. Within the scope of this thesis, the effect of the tree and grid network types mentioned briefly above on the design economy in urban drinking water network design has been evaluated. For this purpose, on a hypothetical network, it has been investigated how the network cost is affected by the branching of the grid network considered. As a result of different designs made with the EPANET software, which has free access over the web, it has been revealed that as the branching rate increases, the cost of the network increases. In conclusion, the grid network state has given the most economical result