Sezaryen doğum sonrası vajinal doğuma ilişkin kadın doğum uzmanları ve ebelerin görüşleri: Niteliksel bir çalışma
Approach of obstetrician and midwives regarding vaginal birth after cesarean delivery: A qualitative study
- Tez No: 703226
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEBER TURFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu niteliksel çalışma, kadın doğum uzmanları ve ebelerin sezaryen doğum sonrası vajinal doğuma ilişkin görüşlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma kalitatif çalışmalar için rehber niteliği taşıyan 32 maddelik Kalitatif Araştırma Raporlama Konsolide Kriterleri kontrol listesi (COREQ) temel alınarak nitel araştırma paradigmasına göre planlanmıştır. Araştırmaya ülkemizde bulunan devlet hastaneleri, kadın doğum hastaneleri, üniversite hastaneleri veya özel hastanelerde aktif doğum hizmetinde görev yapan kadın doğum uzmanları (12) ve ebeler (14) alınmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerine ait soruların bulunduğu bilgi formu ve her bir maddesinin ikişer alt maddesi olan dört soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Kadın doğum uzmanları ve ebeler ile whatsapp aracılığıyla görüşmeler yapılarak formlar uygulanmış ve kalitatif veriler toplanmıştır. Bilgilendirilmiş onam formu kişilere görüşme öncesi okunmuş, onamları sesli konuşmanın başında "bilgilendirilmiş onam formunu okuyup anladığını ve kabul ettiğini beyan etmesi istenerek alınmıştır. Her bir görüşme ortalama 15-20 dakika sürmüştür. Bulgular: Yarı yapılandırılmış soru formu ile yapılan görüşmelerden kadın doğum uzmanları ve ebelerin sezaryen doğum sonrası vajinal doğuma ilişkin görüşleri elde edilmiştir. Araştırmaya katılan kadın doğum uzmanı ve ebelerin sorulara verdikleri yanıtların niteliksel olarak incelenmesi sonucunda sağlık profesyoneli faktörleri, sağlık sistemi faktörleri ve gebe/klinik faktörleri temaları oluşturulmuş olup kategori, kod ve alt kodlar belirlenmiştir. Sonuçlar: Yapılan görüşmeler sonucunda ülkemizde sezaryen doğum sonrası vajinal doğuma yönelik bilgi eksikliğinin yanında uygulamanın yaygınlaştırılmasına engel olan çeşitli faktörler belirlenmiştir. Gerekli yasal düzenlemelerin sağlanması, sezaryen doğum sonrası vajinal doğum hakkında daha kapsamlı çalışmalar yapılarak farkındalığın arttırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This qualitative study aims to evaluate the views of obstetricians and midwives on vaginal delivery after cesarean section. Method: The research was planned according to the qualitative research paradigm, based on the 32-item Qualitative Research Reporting Consolidated Criteria checklist (COREQ), which is a guide for qualitative studies. Obstetricians (12) and midwives (14) who were working in active obstetrics services in state hospitals, maternity hospitals, university hospitals, or private hospitals in our country were included in the study. Data were collected using an information form containing questions about the sociodemographic characteristics of the participants and a semi-structured interview form with four questions, each of which has two sub-items. Forms were applied, and qualitative data were collected by interviewing obstetricians and midwives via Whatsapp. The informed consent form read by the participants before the interview and obtained their consent at the beginning of the audio conversation by asking them to declare that they had read and understood the informed consent form and accepted it. Each interview lasted an average of 15-20 minutes. Results: The opinions of obstetricians and midwives on vaginal birth after the cesarean section was obtained from the interviews with a semi-structured questionnaire. As a result of the qualitative analysis of the answers given by the obstetricians and midwives who participated in the research, the themes of health professional factors, health system factors, and pregnant/clinical factors were formed, and categories, codes, and sub-codes were determined. Conclusion: As a result of the interviews, besides the lack of information about vaginal birth after cesarean delivery in our country, various factors that prevent the application from being widespread were determined. It is recommended providing necessary legal regulations and raising awareness by conducting more comprehensive studies on vaginal birth after cesarean delivery.