Kromit cevheri konsantrasyon tesisi artıklarından metal tuzlarının eldesi
Obtaining metal salts from chromite ore concentration facility residues
  1. Tez No: 703227
  2. Yazar: ÖMER HORUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAADDİN GÜNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mühendislik Bilimleri, Mining Engineering and Mining, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, kromit cevheri artığından liç yöntemi ile magnezyum sülfat (MgSO4) sentezlemesi araştırılmıştır. Kromit cevheri artığı, ilk olarak öğütülmüş olup daha sonra farklı sıcaklıklarda (400-600-800-1000 ºC) kavurma işlemine tabi tutulmuştur. Bu işlemlerde 600 ºC üzerinde hematit demirin manyetik demire dönüştüğü görülmüştür. Böylece manyetik ayırma ile ortamdaki demir cevheri uzaklaştırılmıştır. Manyetik olmayan kısımdaki magnezyumu kazanmak amacıyla, hidroklorik asit (HCl) ile liç işlemleri gerçekleştirilmiş ve MgCl2 sıvısı elde edilmiştir. Elde edilen MgCl2 sıvısı, sülfürik asit (H2SO4) ile redoks işlemine tabi tutulmuştur ve MgSO4 tuzu elde edilmiştir. Bu metal tuzun ve diğer işlem basamaklarında elde edilen numunelerin incelemeleri; ICP, XRF, XRD, elek ve kimyasal analizler sonucunda ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis of magnesium sulfate (MgSO4) from chromite ore residue by leaching method was investigated. The chromite ore residue was first ground and then roasted at different temperatures (400-600-800-1000 ºC). In these processes, it was observed that hematite iron was transformed into magnetic iron above 600 ºC. Thus, the iron ore in the environment was removed by magnetic separation. In order to recover the magnesium in the non-magnetic part, leaching with hydrochloric acid (HCl) was carried out and MgCl2 liquid was obtained. The resulting MgCl2 liquid was redox treated with sulfuric acid (H2SO4) and MgSO4 salt was obtained. Examination of this metal salt and the samples obtained in other process step, have been characterized by a combination of ICP, XRF, XRD, sieve and chemical analysis.