Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde klinik evrelemede kullanılan PET/BT'nin patolojik evreleme ile karşılaştırılması
Comparison of PET/CT with pathological staging used in clinical staging of non-small cell lung cancers
  1. Tez No: 703242
  2. Yazar: MUSTAFA KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) tedavi yöntemini seçmede uzak organ metastazlarından sonra en önemli etken mediastinal lenf nodlarının durumudur. Mediastinal lenf nodu metastazı varlığını belirlemede, PET/BT'nin, invazif mediastinal evrelemenin yerini alabileceği ileri sürülmekte olup bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada, kliniğimizde KHDAK tanısı ile opere olmuş hastalarda, PET/BT bulguları ile postoperatif dönemde elde edilen histopatolojik sonuçlar karşılaştırılarak, PET/BT' nin lenf nodu metastazını saptamadaki etkinliği araştırıldı Gereç ve Yöntem: Ocak 2006 ile Ağustos 2009 tarihleri arasında kliniğimize başvurmuş küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı konmuş ve klinik olarak cerrahi tedaviye uygun olduğu saptanan 201 hasta değerlendirildi. Altı hasta çeşitli nedenlerle çalışma dışı bırakıldı. Mediastinal lenf nodlarının PET/BT sonuçları, mediastinoskopi ve torakotomide elde edilen patoloji sonuçları ile veriler oluşturuldu. PET/BT'nin mediastinal lenf nodu metastazını saptamadaki duyarlılık (sensitivite), özgüllük (spesifisite), pozitif öngörü değeri, negatif öngörü değeri ve doğruluk değerleri hesaplanarak, PET/BT' nin patolojik evreleme ile karşılaştırılması yapıldı. Sonuç: Küçük hücre dışı akciğer kanserinin tedavisinde operasyon öncesi ve operasyon sonrası evreleme hastaların uygun tedaviyi alması için çok önemlidir. Bunun için operasyon öncesi evrelemede de klinisyen elinden gelen gayreti göstermeli, bilgisayarlı tomografi ve PET/BT bulguları beraber değerlendirilmelidir. PET/BT değerlendirmeye alınırken özellikle ülkemizde sık görülen enfeksiyon hastalıkları unutulmamalıdır. PET/BT değerlendirilirken mediastinal lenf nodu pozitifliği izlenen hastalarda kesin değerlendirme için yarı invazif endoskopik yöntemler veya invazif yöntem olan ve hâlâ evrelemede altın standart olarak kullandığımız mediastinoskopi ile evreleme yapmak altın standart olarak kabul edilmelidir. PET/BT ile lenf nodlarının incelenmesinde ve PET/BT' nin geliştirilmesi için daha çok çalışmalar yapılmalıdır. PET/BT'nin pozitifliği, özellikle 9 nolu gangliyonda oldukça anlamlı kabul edilmeli ve en azından ameliyat sırasında bu noktaya dikkat edilmelidir. PET/BT ile yapılan incelemede mediastinal lenf nodu tutulumu olmayan erken evre olgularda operasyona direkt olarak karar vermek klinisyenin tercihine bırakılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: After distant organ metastases, the most important factor in choosing the treatment method in non-small cell lung cancer (NSCLC) is the condition of the mediastinal lymph nodes. It is suggested that PET/CT can replace invasive mediastinal staging in detecting the presence of mediastinal lymph node metastasis, and studies on this subject are ongoing. In this study, the effectiveness of PET/CT in detecting lymph node metastasis was investigated by comparing PET/CT findings and histopathological results obtained in the postoperative period in patients who were operated for the diagnosis of NSCLC in our clinic. Materials and Methods: 201 patients diagnosed with non-small cell lung cancer who applied to our clinic between January 2006 and August 2009 and were clinically suitable for surgical treatment were evaluated. Six patients were excluded for various reasons. Data were created with PET/CT results of mediastinal lymph nodes, pathology results obtained in mediastinoscopy and thoracotomy. The sensitivity, specificity , positive predictive value, negative predictive value and accuracy values of PET/CT in detecting mediastinal lymph node metastasis were calculated and PET/CT was compared with pathological staging. Conclusion: Preoperative and postoperative staging in the treatment of non-small cell lung cancer is very important for patients to receive appropriate treatment. For this reason, the clinician should do his best in staging before the operation, and computed tomography and PET/CT findings should be evaluated together. Infectious diseases, which are common in our country, should not be forgotten when PET/CT is evaluated. Staging with semi-invasive endoscopic methods or mediastinoscopy, which is an invasive method, which we still use as the gold standard in staging, should be considered the gold standard for definitive evaluation in patients with mediastinal lymph node positivity during PET/CT evaluation. More studies should be done to examine lymph nodes with PET/CT and to develop PET/CT. The positivity of PET/CT should be considered quite significant, especially in ganglion 9, and at least this point should be taken into consideration during surgery. In early stage cases without mediastinal lymph node involvement in PET/CT examination, it may be left to the clinician's discretion to directly decide on the operation.