Astar kaplama uygulamalarının S235 JR malzemelerin kaynak kabiliyeti üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of influences on primer coating processes on weldability of S235 JR material
- Tez No: 703257
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada farklı kalınlıklarda kaplamalı (imalat ön astarı) ve kaplamasız S235JR yapı çeliğin robotik MAG ve tozaltı kaynak yöntemleri ayrı ayrı olarak uygulanmış ve bu uygulamaların malzemelerin mekanik ve mikroyapı özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Deney çalışmaları esnasında birinci grup malzemeler olduğu gibi, ikinci grup malzemeler Sa 2 ½ derecesinde kumlanmış, diğer gruptaki malzemelerede 25 µm, 50 µm ve 75 µm kaplama uygulanmıştır. Yüzey durumları ve kaplama kalınlığı değişken parametreler olarak seçilmiştir. Radyografi filmleri incelemeleri sonrası yüzey durumlarının kaynak bağlantısı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Araştırma sonunda değişen kaplama kalınlıklarının kaynakta hatalara sebep olduğu görülmüştür. Kaplama kalınlıklarının, mekanik özellikler üzerinde kısmen etkili olduğu ve numunelerin tümünde sertlik değerleri en yüksek kaynak bölgesinde meydana geldiği tespit edilmiştir. Çekme ve eğme sonuçlarında, sadece 75 µm kaplama uygulanmış, robotik MAG ve tozaltı kaynak yöntemi ile kaynatılmış malzeme gruplarının bazılarında da uygun olmayan sonuçlara rastlanmıştır. Çentik testinde ise sadece 75 µm kaplama uygulanmış, tozaltı kaynak yöntemi ile kaynatılmış malzeme gruplarında uygun olmayan benzer sonuçlarla karşılaşılmıştır. Yapılan kopma yüzeyi, SEM ve EDS çalışmalarıyla sonuçlar desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, robotic MAG welding and submerged arc welding methods were separately applied for coated (shopprimer) and uncoated S235JR structural steel with diferent thicknesses and the effects of these applications on the mechanical and microstructure properties of the materials were investigated. In the experimental studies, the first group materials were used as they are, second group materials were sandblasted at Sa 2 ½ degree, to the materials they are in the other group 25 µm, 50 µm and 75 µm coatings were applied. Surface conditions and coating thicknesses were selected as the variable parameters. With the examination of the radiography films, it was observed that the surface conditions affects the weld joint. As a result of the study, it was observed that altered coating thicknesses caused defects in the welding zone. It was determined that the coating thicknesses partially affect the mechanical properties and the highest hardness values occur in the weld metal zone in the all samples. According to the tensile and bending test results, unsuitable results were just obtained in the material groups coated as 75 µm thickness and welded by MAG and submerged welding methods. As a result of the impact tests unsuitable results were just obtained in material groups welded by submerged arc welding method and coated as 75 µm thick. The results were verified by the surface fructure, SEM and EDS studies.