Naringenin ve vazointestinal peptid kombinasyonunun parkinson modeli üzerine etkisi
The effect of naringenin and vasointestinal peptide combination on the parkinson model
  1. Tez No: 703258
  2. Yazar: AYŞE NUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma, Rotenone ile Oluşturulan Parkinson Modelinde Naringenin ve Vazointestinal Peptid Kombinasyonunun ve kullanılan bu etken maddelerin SNc'deki nörodejeneratif süreçteki rolünü araştırmak, parkinson motor aktivite testlerini uygulayarak sonuçlarını değerlenmek amacı ile planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; ağırlıkları ortalama 300 gram olan, 12 haftalık, 48 adet Wistar albino erkek sıçanlardan oluşturulan Kontrol Grubu, Rotenone Grubu, 1.25 mL/kg i.p. olarak, Rotenone+VIP Grubu 25 ng/kg i.p. olarak , Rotenone+NG Grubu 10 mg/kg i.p. olarak verilirek gruplar içinde her gruba 12'şer rat koyularak toplamda 4 grup oluşturuldu. Değerlerin yorumlanması ve grup değerlerinin çoklu karşılaştırılması, Biyokimyada Dunnett's multiple comparisons testiyle; Lokomotor aktivitede ise Video Kaydı Sistemi ve istatistiksel analizlerin gerçekleştirilmesinde GraphPad Prism (versiyon 7.04, GraphPad Software Inc., San Diego, ABD) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to investigate the role of Naringenin and Vasointestinal Peptide Combination and these active substances used in the neurodegenerative process in SNc in the Parkinson's Model Created with Rotenone, and to evaluate the results by applying parkinsonian motor activity tests. Materials and Methods: Control Group consisting of 48 Wistar albino male rats, 12 weeks old, weighing an average of 300 grams, Rotenone Group, 1.25 mL/kg i.p. as Rotenone+VIP Group 25 ng/kg i.p. as Rotenone+NG Group 10 mg/kg i.p. A total of 4 groups were formed by placing 12 rats in each group. Interpretation of values and multiple comparison of group values, with Dunnett's multiple comparisons test in Biochemistry; Video Recording System was used for locomotor activity and GraphPad Prism (version 7.04, GraphPad Software Inc., San Diego, USA) was used for statistical analysis.