Video destekli uzaktan öğretimin hemşirelik öğrencilerinde pediatrik ilaç uygulama bilgi ve beceri kazanımına etkisi
The effect of video-based distance education on pediatric drug application knowledge and skills of nursing students
- Tez No: 703293
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş: COVID -19 pandemi süreci ile birlikte uzaktan eğitime geçiş yapılması, hemşirelikte psikomotor becerilerin öğretiminde yenilikçi yöntemlere ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Amaç: Bu araştırma, video destekli uzaktan öğretimin hemşirelik öğrencilerinde pediatrik ilaç uygulama bilgi ve beceri kazanımına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma ön test - son test kontrol gruplu deneysel tipte bir çalışmadır. Aralık 2020 - Mayıs 2021 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören 68 dördüncü sınıf intörn öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından anket yöntemiyle toplanmıştır. Verilerinin toplanmasında 'Birey Tanılama Formu', 'Pediatrik İlaç Uygulama Becerileri Bilgi Testi', 'E-Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği', 'Algılanan Öğrenme Ölçeği' ve 'Pediatrik İlaç Uygulama Kontrol Formu' kullanılmıştır. Araştırmada çalışma ve kontrol grubundaki öğrencilere 'Birey Tanılama Formu've 'E-öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği' ini içeren google form linki online olarak gönderilmiş ve katılımcıların doldurulması sağlanmıştır. Online ortamda 'Pediatrik Ilaç Uygulama Becerileri Bilgi Testi“ ön test olarak uygulanmıştır. Çalışma ve kontrol grubundaki öğrencilere Microsoft Teams programında online olarak senkron eğitim verilmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilere 'Pediatrik Ilaç Uygulama Becerileri Eğitimi' power point sunumu üzerinden araştırmacı tarafından anlatılmıştır. Çalışma grubundaki öğrencilere ise araştırmacı tarafından video ile eğitim verilmiştir. Eğitim sonrası her iki gruptaki öğrencilere ”Pediatrik Ilaç Uygulama Becerileri Bilgi Testi“ son test olarak uygulanmıştır. Teorik dersler tamamlandıktan ve son test uygulaması yapıldıktan sonra kontrol ve çalışma grubunda yer alan öğrencilerin her birinin online ortamda pediatrik ilaç uygulama basamaklarının tümünü maket bebek üzerinde yapması sağlanmıştır. Bu sırada öğrencilerin, birbirinden bağımsız iki akranı tarafından ”Pediatrik İlaç Uygulama Kontrol Formu“ doğrultusunda değerlendirilmesi yapılmış ve uygulama sonrasında öğrencilere geri bildirim verilmiştir. Uygulamalar tamamlandıktan sonra her iki gruptaki öğrencilere ”E- öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği“ ve ”Algılanan Öğrenme Ölçeği“ni içeren google form linki online olarak gönderilmiş ve katılımcıların doldurması sağlanmıştır. Son olarak bilgilerinin kalıcılığını değerlendirmek amacıyla her iki gruba son testten iki hafta sonra ”Pediatrik Ilaç Uygulama Becerileri Bilgi Testi" test tekrar test olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The transition to distance education with the COVID -19 pandemic period has led to the need for innovative methods in the teaching of psychomotor skills in nursing. Aim: This research was conducted to determine the effect of video-assisted distance education on the acquisition of knowledge and skills in pediatric drug administration in nursing students. Method: The research is an experimental type study with a pretest-posttest control group. It was conducted with 68 fourth-year intern students studying at Ege University Faculty of Nursing between December 2020 and May 2021. The data were collected by the researcher by questionnaire method.“Individual Identification Form”,“Pediatric Drug Administration Skills Knowledge Test”,“Attitude Scale Towards E-Learning”,“Perceived Learning Scale”and“Pediatric Drug Administration Control Form”were used to collect data. In the study, the google form link containing the 'Individual Identification Form' and the“Attitude Scale Towards E-learning”was sent online to the students in the study and control groups, and the participants were provided to fill in.“Pediatric Drug Administration Skills Knowledge Test”was applied as pre-test in the online environment. Students in the study and control groups were given online synchronous training in the Microsoft Teams program.“Pediatric Drug Administration Skills Training”was explained to the students in the control group by the researcher through the power point presentation. The students in the study group were given video training by the researcher. After the education,“Pediatric Drug Administration Skills Knowledge test”was applied to the students in both groups as post- test. After the theoretical lessons were completed and the post-test application was made, it was ensured that each of the students in the control and study groups did all of the pediatric drug administration steps on a model doll in the online environment. Meanwhile, the evaluation of the students was made by two independent peers in line with the“Pediatric Drug Administration Control Form”and feedback was given to the students after the application. After the applications were completed, a google form link containing the“E-learning Attitude Scale”and“Perceived Learning Scale”was sent to the students in both groups online and the participants were asked to fill it out. Finally, in order to evaluate the permanence of their knowledge, two weeks after the post-test,“Pediatric drug administration Skills Knowledge Test”was applied to both groups as test-retest.