Bikomponent köpük ipliklerle kumaş yapılarının termal ve akustik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of thermal and acoustic properties of fabrics produced by bicomponent foam yarns
  1. Tez No: 703294
  2. Yazar: RUMEYSA ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ULCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında düşük yoğunluklu polietilen köpük polimerden ilk defa sentetik iplik üretiminde yararlanılmıştır. İpliklerin üretiminde, yenilikçi lif üretim teknolojilerinden biri olan bikomponent lif üretim tekniği kullanılmıştır. Köpük polimerler düşük yoğunluğu, gözenekli yapısı, düşük termal iletkenlik katsayısı ve iyi ses yutuculuk özelliği gibi avantajlı özellikleri nedeniyle pek çok endüstride kullanılmaktadır. Bu özelliklerinden teknik tekstil alanında da yararlanmak amacıyla bikomponent iplik içerisinde katkı olarak kullanarak bikomponent ipliklere ve bu ipliklerden üretilen yüzeylere kazandırdığı özellikler incelenmiştir. İç içe bikomponent iplik üretiminde iç kısımda üç farklı katkı oranında düşük yoğunluklu polietilen köpük, dış kısımda ise polipropilen polimeri kullanılmıştır. Bikomponent ipliklerin özellikleri, iplik numarası, mukavemet, uzama gibi fiziksel testlerin yanı sıra taramalı elektron mikroskobu, diferansiyel taramalı kalorimetre gibi karakterizasyon yöntemleri ile test edilmiştir. Bikomponent ipliklerin ısı yalıtımı ve akustik özelliklerini inceleyebilmek için bikomponent ipliklerden örme kumaşlar üretilmiştir. Örme kumaşların kalınlık, gramaj gibi fiziksel özelliklerinin yanı sıra iki farklı standarda göre termal iletkenlik katsayıları ve ses yutuculuk katsayıları tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak iplik ve kumaş numunelerinden elde edilen sonuçlar istatiksel analize tabi tutuldu. Artan köpük polimer katkı oranı ile, kumaşların termal iletkenlik katsayıları azalmış, ses yutuculuk katsayıları ise artmıştır. En düşük termal iletkenlik katsayısı en yüksek katkı oranı ile üretilen kumaş ile 0,060 W/ mK olarak elde edilmiştir. Ses yutuculuk katsayısı ise benzer şekilde en yüksek katkı oranına sahip kumaşta %64 oranında artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, low-density polyethylene polymer foam was used for the first time in the production of synthetic yarn. Bicomponent fiber production technique, which is one of the innovative fiber production technologies, was used in the production of the yarns. Polymer foams are used in many industries due to their advantageous properties such as low density, porous structure, low thermal conductivity coefficient, and good sound absorption properties. To benefit from these properties in the field of technical textiles, it was used as an additive in the bicomponent yarn, and the properties it gave to the bicomponent yarns, and the surfaces produced from these yarns were examined. In the production of core/ sheath bicomponent yarns, low-density polyethylene foam was used at the core section with three different additive ratios, and polypropylene polymer was used at the sheath section. The properties of bicomponent yarns were tested with physical tests such as yarn count, tenacity, and elongation, as well as characterization methods such as scanning electron microscopy and differential scanning calorimetry. To examine the thermal insulation and acoustic properties of bicomponent yarns, knitted fabrics were produced from bicomponent yarns. In addition to the physical properties of knitted fabrics such as thickness and weight, thermal conductivity coefficients according to two different standards and sound absorption coefficients were determined. In addition, the results obtained from yarn and fabric samples were subjected to statistical analysis. With the increasing foam polymer additive ratio, the thermal conductivity coefficients of the fabrics decreased, and the sound absorption coefficients increased. The lowest thermal conductivity coefficient was obtained as 0,060 W/mK with the fabric produced with the highest additive ratio. Similarly, the sound absorption coefficient increased by 64% in the fabric with the highest additive ratio.