Çorum-iskilip şartlarında bazı ekmeklik buğday(Triticum aestivum L.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality traits of some bread wheat (Triticum aestivum L.) cultivars in corum-iskilip conditions
- Tez No: 703321
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SAKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma; 22 adet ekmeklik buğday çeşidinin Çorum-İskilip koşullarındaki verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2019-2020 yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada başaklanma süresi, olgunlaşma süresi, bitki boyu, metrekarede başak sayısı, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, tek başak verimi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, tane verimi, toplam verim, hasat indeksi, protein oranı, Zeleny sedimantasyon değeri parametreleri incelenmiştir. Bir yıllık sonuçlar doğrultusunda hektolitre ağırlığı hariç çeşitler arasında incelenen özellikler bakımından önemli farklılıklar bulunmuş, verim 200.7 ile 288.4 kg/da arasında değişim göstermiştir. Çalışmada, başak uzunluğu, başakta tane sayısı ve tek başak verimi bakımından Harmankaya-99 çeşidi, tane verimi bakımından Krasunia Odeska çeşidi, protein oranı bakımından Karahan-99 çeşidi, Zeleny sedimantasyon bakımından ise Syrena Odeska, Bağcı-2002 ve Krasunia Odeska çeşitleri ön plana çıkmıştır. Çorum İskilip şartlarında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; yüksek tane verimi ve istenen kalite özelliklerine sahip Krasunia Odeska ve Harmankaya-99 çeşitlerinin başarıyla yetiştirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the yield and quality parameters of 20 bread wheat cultivars at Corum-Iskilip conditions during the 2019-2020 growing period. The experimental design was founded as three replications, according to Randomized Complete Block Design. All of the phosphorus was applied with sowing.In this study, heading period, maturity period, plant height, the number of spike per square meter, spike length, the number of kernels per spike, spike yield, 1000-kernel weight, test weight, grain yield, total yield, harvest index, protein rate and Zeleny sedimentation value were investigated. Significant differences were found between the cultivars in terms of grain yield according to one-year results, and the yield varied between 200.7- 288.4 kg/da. Bread wheat, quality, yield, adaptation Krasunia Odeska cultivar ranks first with a grain yield of 288.4 kg/da, the cultivar with low grain yield was Dağdaş-94 with 200.7 kg/da. Other features in terms of, the highest protein rate was obtained from Karahan-99 with 18.2% and Göksu-99 with 18.0% cultivars. With the highest Zeleny sedimentation value of 60.0 in cultivars while observed on Syrena Odeska cultivar, the cultivar with the lowest Zeleny sedimentation value with 32.0 was Dağdaş-94.