Nanoparçacıklar için fotonik kristal optik cımbızların sayısal yöntemlerle tasarlanması
Numerical design of photonic crystal optical tweezers for nanoparticles
  1. Tez No: 703322
  2. Yazar: ÖZGÜR CEZAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoteknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Biotechnology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması hücreler ve daha küçük boyutlu biyomateryallerin odaklanmış bir lazer demeti ile optik ışıma kuvvetlerinden yararlanılarak bir bölgede hapsedilmesine yarayan optik cımbızlarla ilgilidir. Cımbızlama için genellikle karmaşık optik düzenekler ve hizalama sistemleri gereklidir. Son yıllarda daha pratik bir yaklaşım olan fotonik kristallerden de yararlanılmaktadır. Tez, fotonik kristal noktasal ve çizgisel kusur durumlarının nanoparçacıkların tuzaklanmasında veya boyutlarına göre ayrıştırılmasında kullanılabileceğini göstermek için 2 boyutlu dielektrik fotonik kristallerin sayısal olarak modellenmesini, noktasal ve çizgisel kusur frekanslarının optimize edilmesini ve nanoparçacıkların hareketlerinin bu kusur durumlarının elektromanyetik alan dağılımlarının etkisi altında izlenmesini kapsamaktadır. Fotonik kristaller için bant yapıları sırasıyla Düzlem Dalga Açılımı ve Sonlu Elemanlar yöntemleri ile elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, kolay üretilebilir, karmaşık optik bileşenler ve hizalama düzenekleri gerektirmeyen, küçük hacimli, ölçeklenebilir ve çok yönlü optik cımbızların pratikte gerçekleştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about optical tweezers for trapping cells and smaller sized biomaterials in a region using a focused laser beam using optical radiant forces. Tweezing often requires complex optics and alignment systems. In recent years, photonic crystals, which is a more practical approach, have also been used. The thesis covers numerical modeling of 2D dielectric photonic crystals, optimizing point and line defect frequencies and monitoring the motions of nanoparticles under the influence of electromagnetic field distributions to show that photonic crystal point and line defect states can be used in trapping or size separation of nanoparticles. Band structures for photonic crystals were obtained by Plane Wave Expansion and Finite Element Methods, respectively. The findings show that small volume, scalable and versatile optical tweezers that are easy to manufacture, do not require complex optical components and alignment assemblies can be realized in practice.