Imagining prejudice prediction models for social media research by examining the case of Venezuelan gold farmers through a neo-tribal perspective on Reddit
Reddit'te Venezuelalı altın çiftçileri hakkındaki söylemlerin neo-kabile bakış açısıyla incelenmesiyle sosyal medya araştırmalarında kullanılabilecek bir önyargı öngörü modeli tasarımı
  1. Tez No: 703331
  2. Yazar: DORUK DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZEN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Reddit kullanıcıların kendi çevrimiçi topluluklarını oluşturup topluluklara katılabilecekleri bir websitesidir. Kullanıcıların ilgi alanlarından oluşan bu topluluklar kendi içlerinde tartışmalar yapabilir ve bağlantılar paylaşabilirler. Reddit'in upvote/downvote mekanizması kullanıcılarına paylaşımları değerlendirip sıralama imkanı sunar, böylelikle bir subreddit'in anasayfasına bakmak kişiye en güncel konuları ve paylaşılan deneyimleri görme imkanı sağlar. Bu çevrimiçi topluluklardan biri de r/2007scape, popular bir video oyununun subreddit'i. Venezuela 2015'ten beri derin bir ekonomik kriz halinde. Yüksek enflasyon oranı yerli para Bolivar'I değersiz kıldı, bu nedenle Venezuelalılar hayatta kalabilmek için yabancı para kazanabilecekleri fırsat arayışına girdiler. Bu çalışma Venezuelalıların yabancı para kazandıkları OSRS'in dijital“hizmet ekonomisi”'ni Reddit kullanıcılarının bakış açısından inceler. Bu çalışma düzensiz yaklaşımlara anlam verebilmek için tematik analiz yöntemini kullanır. Bu analiz yöntemi hem analitik açıdan çok yönlü olması nedeniyle hem de Reddit verisinin çok yönlü olması nedeniyle seçilmiştir. Bu çalışma Venezuela'daki ekonomik krizin başlamasından sonraki 5 yıllık süre dilimi içinde konuyla ilgili en çok puan almış 15 gönderinin yorumlarını analiz ederek bu toplulukta ortaya çıkıp yer edinmiş Venezuelalı karşıtı tavırları inceler. Bulgular Venezuelalı oyuncuların belli davranışlarla bağdaştırılması sonucu topluluk içinde suçlanması kolay hedefler haline geldiğini gösterir. Buna ragmen, yorumların puanları ve yaklaşımlarından da görülebileceği üzere bu topluluğun Venezuelalı oyunculara karşı duruşu pozitiftir. Son olarak bu çalışma bulgularının iki önyargı tahmin modelinden hangisine daha çok uyduğu tartışılır.
Özet (Çeviri)
Reddit is an online social media website with an emphasis on link sharing where users organize themselves according to their interests into online communities. The upvote/downvote mechanism of Reddit allows its users to rank the submissions they see. Subreddits contain the most recent topic the community discusses as well as the shared experiences of the community. One such community is r/2007scape, a gaming subreddit for Old School Runescape (OSRS). Venezuela has been amid a deep economic crisis since 2015. High inflation rate has rendered the domestic currency Bolivar valueless, and Venezuelans have turned to ventures where they can earn foreign currency to survive. This study examines the virtual 'service economy' of OSRS where Venezuelans earn foreign currencies by selling in-game wealth to other players from the perspective of Reddit users. Thematic analysis guides this research to make sense of disorganized sentiments to derive meaning from them. This method of analysis has been chosen not only for its analytical versatility, but also due to the versatility in the Reddit dataset. By analysing the comments in the 15 most popular Reddit posts within a 5-year period since the start of the Venezuelan economic crisis, this research examines the formation and the sustainment of the anti-Venezuelan sentiments within the community. The analysis suggests that the sentiments toward Venezuelan players are formed by identifying gameplay behavior(s) of Venezuelan players and attributing the sources of the concerns the players have about the game to the behaviors of the Venezuelan players, effectively making them scapegoats and easy targets of scrutiny. However, the overall sentiments of the users toward Venezuelans are positive as evidenced by the scores of the comments. Then, whether the findings of this research can be useful in creating a prejudice prediction model for social media research is discussed.