Türk Ceza Kanununda kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi
Turkish Criminal Law number of 5237 contained in neglect deliberate killing crimes
- Tez No: 703333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAVAŞ ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İhmali suçlar, failin yapması gereken hareketi yapmamasıdır. İhmali suçlarda, kanun koyucu, belirli bir harekette bulunma yükümlülüğü getirmektedir. Bu yükümlülüğe uyulmaması halinde suç işlenmiş olmaktadır. İhmali suçlar kendi içerisinde Gerçek İhmali Suçlar ve Görünüşte ihmali suçlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Gerçek İhmali Suçlar, kanunun şahıstan icrai bir hareket beklediği yerde bu hareketin yapmaması şeklinde işlenen ve sırf hareketin yapılmamasının suçunun oluşması açısından yeterli olduğu ve ayrıca garantörlük şartının öngörülmediği suçlar olup; Görünüşte İhmali Suçlar, icrai hareketle de işlenebilen ancak şahısın belli bir sonucu önleme konusunda kanun, sözleşme veya öne çıkan tehlikeli eylemi gibi nedenlerle özel bir sorumluluk altında olduğu ayrıca suçun ihmal suretiyle işlenmesinin de kanun tarafından cezalandırıldığı suçlardır. Çalışmamızın konusu olan Kasten Öldürmenin İhmali Davranışla İşlenmesinin ne olduğunun ya da ne olmadığının daha net anlaşılabilmesi için ihmal kavramına ilişkin açıklamalara da çalışmamızda yer verilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümünde ihmal ve garantörlük kavramları üzerinde durulmuş, maddenin kanun sistematiğindeki yeri ve 765 sayılı Kanunda böyle bir düzenlemeye yer verilmemiş olmasına rağmen 5237 sayılı Kanuna böyle bir düzenlemenin dahil edilme amacına değinilmiş; İkinci bölümde, ihmali suçların tarihsel gelişimi, yabancı hukuk sistemlerinde ihmal kavramının düzenleniş şekli ve benzer suçlarla ilgili uygulamalara yer verilmiş, 765 sayılı TCK döneminde bu suçun nasıl cezalandırıldığının değerlendirmesi yapılmış; Üçüncü bölümde, suçun nitelikli halleri, özel görünüş biçimleri, benzer suçlardan farkları, yaptırımı, zamanaşımı ve muhakemesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Negligent crimes are the failure of the perpetrator to do what he was supposed to do. In crimes of negligence, the legislator imposes an obligation to take a certain action. A crime is committed when the obligation is not complied with. Negligent crimes are divided into two. True Negligence Crimes are crimes where the law expects an executive behavior from the person and the person does not do this behavior. Ostensibly Negligent Offenses are crimes that can also be committed by executive behavior, but in which the person is under a special obligation to prevent a certain outcome. Our study consists of three parts, and in the first part, the concepts of negligence and guarantee are emphasized; In the second part, the historical development of negligence crimes, the way the concept of negligence is organized in foreign legal systems and practices related to similar crimes are given; In the third chapter, the qualified forms of the crime, its special appearance, its differences from similar crimes are discussed.