İslam iktisadı açısından faiz ve kâr kavramlarının mukayesesi
Comparison of the concepts of interest and profit in terms of Islamic economics
  1. Tez No: 703334
  2. Yazar: MUSTAFA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan faiz mefhumu ve kâr kavramı çalışmamızın özünü oluşturmaktadır. Burada sorun teşkil eden husus İslam tarafından kârın meşru görülüp faizin yasaklanmasıdır. Bu meselenin anlaşılması amacıyla çalışmamızda birincil olarak faiz kavramına değinilmiştir. Faiz ve ilintili kavramlar açıklanarak aralarındaki ilişki açıklanmıştır. Meseleyi derinden anlamak adına İslam dininin meşruiyet kaynağı olan Kur'an-ı Kerim ve Sünnet'teki faiz kavramlarına mezheplerce açıklanan faiz eylemine değinilmiştir. Faizin ne tür bir eylem sonucunda ortaya çıktığına dikkat çekmek istenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde kâr kavramı ve ilintili diğer kavramlar açıklanmıştır. İslam tarafından meşru görülen kârın oluşum sebepleri yani bir başka deyişle kârı meşruiyet zeminine çeken olaylar silsilesi aktarılmaya gayret edilmiştir. Klasik iktisat düşüncesindeki kâr kavramına yer verilerek İslâmi bakış açısıyla karşılaştırılmasına imkân sağlanmıştır. Üçüncü bölümde kâr ve faiz mukayesesi akit, tarafların eylemleri, sözleşmelere konu olan mallar, toplumsal etkileri ve tarafların risk üstlenimleri gibi mukayeselerle faiz ve kâr kavramları arasındaki benzerlik ve ayrışım noktalarına değinilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma faiz ve kâr kavramlarını İslami perspektiften gözler önüne sermeyi ve mukayese etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of interest and profit, which is as old as the history of humanity, constitutes the essence of our work. The problem here is that Islam sees profit as legitimate and prohibits interest. In order to solve this problem, the concept of interest is primarily mentioned in our study. Interest and related concepts are explained and the relationship between them is explained. In order to understand the issue deeply, the concept of interest in the Qur'an and Sunnah, which is the source of legitimacy of the religion of Islam, has been mentioned. It is aimed to draw attention to what kind of action the interest arises. In the second part of our study, the concept of profit and other related concepts are explained. The reasons for the formation of profit, which is seen as legitimate by Islam, in other words, the series of events that draw profit to the ground of legitimacy have been tried to be conveyed. By giving place to the concept of profit in classical economic thought, it is possible to compare it with an Islamic point of view. In the third chapter, comparisons such as the comparison of profit and interest, the actions of the parties, the goods subject to the contracts, their social effects and the risk assumptions of the parties, and the points of similarity and divergence between the concepts of interest and profit are mentioned. In conclusion, this study aims to reveal and compare the concepts of interest and profit from an Islamic perspective.