Yem bezelyesi (Pisum arvense L.) – tritikale (xTriticosecale Wittmack) karışık ekimlerinde yüksek ot verimi ve kalitesi için uygun karışım oranlarının belirlenmesi
Determination of suitable mixture ratios for high forage yield and quality in forage pea (Pisum arvense L.)-triticale (xTriticosecale Wittmack) mixed sowings
- Tez No: 703349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Afyonkarahisar ekolojik koşullarında yem bezelyesi (Pisum arvense L.)–tritikale (xTriticosecale Wittmack) karışık ekimlerinde yüksek verim ve kalite için uygun karışım oranlarının belirlemek amacıyla Kasım 2019-Mayıs 2020 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali olarak Karma 2000 tritikale çeşidi ve Taşkent yem bezelyesi çeşidi kullanılmıştır. Denemede muamele olarak %100 yem bezelyesi (%100YB), %75 yem bezelyesi-%25 tritikale (%75YB-%25T), %50 yem bezelyesi-%50 tritikale (%50YB-%50T), %25 yem bezelyesi-%75 tritikale (%25YB-%75T), ve %100 tritikale (%100T) olmak üzere 5 farklı karışım oranı incelenmiştir. Tarla denemesi tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede bitkiler yem bezelyesinin bakla bağlama, tritikale tanelerinin süt olum döneminde biçilmiştir. Biçimden hemen önce bitki boyu ölçümleri yapılmıştır. Biçimden sonra ise botanik kompozisyon (%), yeşil ot verimi (kg/da), kuru madde oranı (%), kuru madde verimi (kg/da), ham kül, asit deterjan lif (ADF), nötr deterjan lif (NDF) ve ham protein oranları (%) ile ham protein verimleri (kg/da) belirlenmiştir. Çalışma sonuçları Afyonkarahisar ekolojik koşullarında yem bezelyesi-tritikale karışık ekimlerinde yüksek ot verimi ve kalitesi için ele alınan oranlar içerisinde en uygun karışım oranının %75 yem bezelyesi-%25 tritikale (%75YB-%25T) karışım oranı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the suitable mixture ratios for high yield and quality in forage pea (Pisum arvense L.)–triticale (xTriticosecale Wittmack) mixed sowings in Afyonkarahisar ecological conditions during November 2019-May 2020 growing season. In the study, Karma 2000 triticale cultivar and Taşkent forage pea cultivar were used as plant material. In the experiment, five different mixture ratios, 100% forage pea (100%FP), 75% forage pea-25% triticale (75%FP-25%T), 50% forage pea-50% triticale (50%FP-50%T), 25% forage pea-75% triticale (25%FP-75%T) and 100% triticale (100%T), were investigated as treatments. Field trial was established in a randomized complete block design with three replications. In the experiment, the plants were mowed at pod-setting stage of forage pea and milk maturity stage of triticale grains. Plant height measurements were made just before cutting. After cutting, botanical composition (%), green forage yield (kg/da), dry matter ratio (%), dry matter yield (kg/da), crude ash, acid detergent fibre (ADF), neutral detergent fibre (NDF) and crude protein ratios (%) and crude protein yield (kg/da) were determined. The results of the study revealed that 75% forage pea-25% triticale (75%FP-25%T) mixture ratio was the most suitable mixture ratio, among the ratios investigated in this study, for high forage yield and quality in forage pea-triticale mixed sowings in Afyonkarahisar ecological conditions.