Effects of dıssolved organıc carbon (DOC) and zooplankton grazıng pressure on bacterıa and cılıates
Çözünmüş organik karbonun (DOC) ve zooplankton otlama baskısının bakteri̇- ve siliatlar üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 703350
  2. Yazar: SİNEM YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU, PROF. DR. KEMAL ALİ GER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küresel iklim değişikliği, sel yoluyla tatlısu ekosistemlerine allokton organik madde (örneğin, çözünmüş organik karbon, DOC) girişini artıran aşırı yağış olaylarıyla sonuçlanır. DOC, tatlısularda heterotrofik organizmalar için bir karbon ve enerji kaynağı olsa da aşağıdan yukarıya olan trofik etkileşimleri ve özellikle mikrobiyal besin ağı üzerindeki etkileri tam olarak anlaşılamamıştır. Benzer şekilde, zıt zooplankton özelliklerinin (yani seçici olmayana karşı seçici) DOC ile zenginleştirilmiş besin ağları üzerindeki yukarıdan aşağıya etkisi de bilinmemektedir. Hem DOC çeşitlerinin (yaprak sızıntı suyu, Humin Feed) aşağıdan yukarıya hem de zooplanktonun yukarıdan aşağıya etkilerini, bir dizi laboratuvar ve in-situ mezokozm grazing deneylerinde biyokütle ve mikrobiyal gıda ağlarının (yani bakteri ve siliatlar) bileşimi üzerindeki zıt otlama seçiciliği ile karşılaştırdık. Toplam bakteri ve siliat biyokütlesinin, DOC ilavesiyle ve özellikle yaprak sızıntı suyu ile arttığını ve zooplankton tarafından azaltıldığını tahmin ettik. Ek olarak, otlama modundan dolayı kopepodların siliatlar üzerinde Daphnia'dan daha yüksek otlama baskısına sahip olacağını tahmin edildi. Hem DOC türlerinin hem de zooplanktonun bakteri biyokütlesi üzerinde önemsiz bir etkiye sahip olduğunu bulduk. DOC, özellikle yaprak sızıntı suyunun, siliat biyokütlesi üzerinde olumlu bir etkiye sahipken, zooplankton olumsuz bir etkiye sahipti. Genel olarak, yukarıdan aşağıya etki, aşağıdan yukarıya etkiden daha güçlüydü ve en güçlü zooplankton etkisi kopepod - siliat bağındaydı. Ayrıca DOC, siliatların fonksiyonel beslenme grupları üzerinde önemsiz bir etkiye sahipti ve kopepodlar, algivorların ve seçici olmayan siliatların nispi biyokütlesini azalttı; bu, kopepodların seçiciliğinin yeni bir kanıtıydı.
Özet (Çeviri)
Global climate change results in extreme precipitation events that increase allochthonous organic matter (e.g., dissolved organic carbon, DOC) input into freshwater ecosystems via flooding. While DOC is a source of carbon and energy for heterotrophic organisms in freshwater ecosystems, its bottom-up effects on trophic interactions, and especially on the microbial food web, are poorly understood. Similarly, the top-down effect of contrasting zooplankton traits (i.e., generalist vs. selective) on DOC enriched food webs is also unknown. We compared both the bottom-up effects of DOC types (e.g., leaf-leachate DOC, HuminFeed®) and the top-down effects of zooplankton with contrasting grazing selectivity on the biomass and composition of microbial food webs (i.e., bacteria and ciliates) in a series of laboratory experiment and in-situ mesocosm grazing assays. We predicted that the total biomass of bacteria and ciliates were enhanced by DOC addition, especially with leaf leachate DOC, and reduced by zooplankton. Additionally, we expected that copepods would have higher grazing pressure on ciliates than Daphnia due to grazing mode. We found both DOC types and zooplankton had nonsignificant effect on bacteria biomass. DOC, especially leaf-leachate DOC, had a positive effect on ciliate biomass, while zooplankton had a negative effect. In general, the top-down effect was in general stronger than the bottom-up effect and the strongest zooplankton effect was in the copepod – ciliate link. DOC had nonsignificant effect on the functional feeding groups of ciliates, and copepods reduced relative biomass of algivore and nonselective ciliates that was a novel proof of selectivity of copepods.