Iğdır ili elma bahçelerinde görülen yabancı otların belirlenmesi ve bölge çiftçisinin sorunları çözmedeki yaklaşımları
Determination of weeds in apple orchards of Iğdır province and approaches of the farmer to solving problems
  1. Tez No: 703352
  2. Yazar: ELMAS PARİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Iğdır ili elma bahçelerinde bulunan yabancı ot türleri, rastlama sıklıkları, yoğunlukları, ayrıca bölge çiftçisinin yabancı ot sorunlarını çözmedeki yaklaşımları, mücadele yöntemleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 2020 yılında 50 elma bahçesinde sürveyler yapılmıştır Ayrıca elma yetiştiriciliği yapan 100 çiftçi ile anket yapılmıştır. Çalışma sonucunda; 1 parazit, 2 dar yapraklı ve 12 geniş yapraklı olmak üzere toplamda 15 familyaya ait 53 yabancı ot türü tespit edilmiştir. Tespit edilen bu familyalar içinde en fazla yabancı ot sayısına; Asteraceae (12 tür), Poaceae (12 tür) ve Brassicaceae (9 tür) familyalar sahip olmaktadırlar. Rastlama sıklıkları en yüksek yabancı otlar, B. tectorum (%84), E. crus-galli (%84) ve T. pratense (%82) olmaktadır. Yoğunlukları en yüksek yabancı otlar ise T. pratense (76,44 bitki/m2), S. viridis (74,62 bitki/m2) ve A. myosuroides (70,96 bitki/m2) olarak tespit edilmiştir. Yapılan anketler sonucunda çiftçilerin %96'sı elma bahçelerinde yabancı otların çok yoğun olduğunu ve en fazla yoğunlukta bulunan yabancı ot türlerinin A. myosuroides (%80), P. trivialis (%74) ve H. murinum (%73) olduğunu belirtmişlerdir. Iğdır ilinde elma yetiştiriciliği yapan çiftçilerin hiç birinin yabancı otlara karşı kimyasal mücadele yapmadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca çiftçilerin görüşleri alındığında elma bahçelerinde bulunan yabancı otları biçip hayvan yemi olarak kullandıklarını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak Iğdır ili elma bahçelerinde çiftçilerin yabancı otlara karşı mücadele etmedikleri ve elma bahçelerinde yabancı ot yoğunluğunun çok yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the weed species, their frequency and density of weeds in the apple orchards of Iğdır province, as well as the approaches of the farmers in the region to solve the weed problems, and control methods. Surveys were conducted in 50 apple orchards in 2020. In addition, a questionnaire survey was conducted with 100 farmers engaged in apple growing. In the results of working; A total of 53 weed species belonging to 15 families, including 1 parasite, 2 narrow-leaved and 12 broad-leaved, were identified. The highest number of weeds among these identified families were; Asteraceae (12 species), Poaceae (12 species) and Brassicaceae (9 species) respectively. The weeds with the highest frequency are B. tectorum (%84), E. crus-galli (%84) and T. pratense (%82) The weeds with the highest density were determined as T. pratense (76,44 plant/m2), S. viridis (74,62 plant/m2) and A. myosuroides (70,96 plant/m2). As a result of the sürveys, 96% of the farmers stated that the weeds were very dense in the apple orchards and the weed species with the highest density were A. myosuroides (80%), P. trivialis (74%) and H. murinum (73%). They stated that none of the farmers engaged in apple cultivation in Iğdır province did not use chemical control against weeds. In addition, when the opinions of the farmers were taken, they stated that they mow the weeds in the apple orchards and use them as animal feed. As a result, it is seen that the farmers do not struggle against weeds in the apple orchards of Iğdır province and the density of weeds in the apple orchards is very high.