S.s. Tire süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi faaliyetlerinin incelenmesiüzerine bir araştırma
A study on the investigation of Tire Milk Producers Agricultural Development Cooperative activities
- Tez No: 703353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ EVEREST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tarım sektörü nüfusu beslemesi, sanayiye hammadde sağlaması, istihdama olan katkısı ve bunu gibi diğer fonksiyonlarından dolayı stratejik bir sektördür. Ancak tarım sektörünün bazı yapısal sorunlarının olduğu da bilinmektedir. Tarımda etkili bir örgütlenme yapısı bu sorunların çözümü için önem arz etmektedir. Türkiye'de tarımsal kooperatifler sayıca fazladır ancak yeteri kadar etkili değildir. Bu araştırmada Türkiye'de tarım sektöründe önemli bir paydaş olan başarılı bir kooperatif incelenmiştir ve kapsamda Tire Süt Kooperatifi örnek olay olarak çalışılmıştır. Araştırmada ele alınan kooperatifin faaliyetlerinin kooperatif ortakları tarafından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ele alınan kooperatife ortak 100 çiftçi ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Tire Süt Kooperatifi faaliyetlerinin tarımsal üretimi artırıcı yönde katkıları bulunmaktadır. Çalışma neticesinde bu kooperatif modelinin ülke geneline yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is a strategic sector because of its functions such as feeding the population, providing raw materials to the industry, contributing to employment and so on. However, it is also known that the agricultural sector has some structural problems. An effective organizational structure in agriculture is important for the solution of these problems. Agricultural cooperatives in Turkey are many in number, but they are not effective enough. In this study, a successful cooperative, which is an important stakeholder in the agricultural sector, has been examined. Within the scope of the study, Tire Dairy Cooperative was studied as a case study. The cooperative activities discussed in the study were evaluated by the cooperative members. For this purpose, a survey was conducted with 100 farmers who are partners in the cooperative. According to the findings, cooperative activities contribute to increasing agricultural production. As a result of the study, it is recommended to expand this cooperative model throughout the country.