Diyarbakır-Elazığ illeri coccıdae (Hemıptera: coccoıdea) türleri, parazitoit ve predatörleri ile sphaerolecanıum prunastrı (Boyer de fonscolombe)'nin biyoekolojisi üzerine araştırmalar
Studies on coccidae (Hemiptera:coccoidea) species, their parasitoids and predators and bioecology of sphaerolecanium prunastri in Diyarbakir-Elaziğ
  1. Tez No: 703354
  2. Yazar: MURAT GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma 2017-2021 yılları arasında, Diyarbakır ve Elazığ illeri meyve üretim alanlarındaki koşnil (Hemiptera: Coccidae) türleri, bu türlerin parazitoit ve predatörleri ile Sphaerolecanium prunastri'nin biyoekolojisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Diyarbakır ve Elazığ illeri meyve üretim alanlarında 12 konukçu bitki üzerinde 7 koşnil türü tespit edilmiştir. Parazitoit ve predatörlere yönelik yapılan çalışmalarda ise 16 parazitoit ve 8 predatör tür tespit edilmiştir. Elde edilen parazitoitlerden Metaphycus ater Mercet, M. chermis (Fonscolombe) M. luteolus (Timberlake) and M. unicolor Hoffer (Hymenoptera: Encyrtidae) Türkiye böcek faunası için ilk kayıt niteliğindedir. Ayrıca koşnillerle ilişkili 7 karınca türü elde edilmiştir. Sphaerolecanium prunastri 'nin yumurta döneminden sonra dişi bireylerinin 4 biyolojik dönem, erkek bireylerinin ise 5 farklı biyolojik dönem geçirdikten sonra yaşam döngülerini tamamladıkları belirlenmiştir. S. prunastri'nin yılda bir döl verdiği, kışı II. nimf döneminde geçirdiği, cinsiyet oranın (erkek/dişi) 1: 1,23 oranında dişi lehine olduğu, olgun bir dişi bireyin minimum yumurta sayısının 813, maksimum yumurta sayısının 2.224 ve ortalama yumurta sayısının 1.368,8 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the Soft scale (Hemiptera: Coccidae) insects, their parasitoids, predators and bioecology of Sphaerolecanium prunastri between 2017-2021 in the fruit production areas of Diyarbakır and Elazığ Provinces. With this study, 7 Coccidae species were determined on 12 host plants. As a result of the studies on parasitoids and predators, 16 parasitoid and 8 predator species were obtained. Among the parasitoid species identified, Metaphycus ater Mercet, M. chermis (Fonscolombe) M. luteolus (Timberlake) and M. unicolor Hoffer (Hymenoptera: Encyrtidae) species, are the first records for the insect fauna of Turkey. In addition Six ant species which were observed to be related to Soft scale insects, were determined. After the egg stage of S. prunastri, female individuals in 4 biological stages and male individuals in 5 different biological stages were determined to complete their life cycles. It was been detected that S. prunastri produced one generation in a year, spent the winter as the second instar nymphe, and it's the sex ratio (male/female) was 1: 1.23 in favor of the female. Morever, the minimum, maximum and average number of eggs of a mature female individual was determined as 813, 2.224 and 1.368.8, respectively.