Performance assessment of steel-concrete composite buildings
Çelik-beton kompozit binaların performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 703372
  2. Yazar: SERKAN ETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma, bir dizi kompozit binaların doğrusal olmayan sismik tepkisini ve performans değerlendirmesini içermektedir. Eurocode'da yer alan tasarım limitleri kullanılarak kompozit yapısal sistemlerinin tasarımları yapılmıştır. Çalışılan kompozit moment aktaran çerçeveli binalar beton dolgulu çelik boru kolon ve kompozit kirişler kullanılarak tasarlanmıştır. Bu bağlamda, üç farklı durum ele alınmıştır. İlk durumda, yapılar orta süneklik ve yüksek süneklik seviyelerinde tasarlanmış düzenli yapılardan oluşturulmuştur. İkinci durumda, biri düzenli diğeri düzensiz olmak üzere iki grup yüksek süneklik sınıfında yapılar tasarlanmıştır. Üçüncü durumda, yapılar merkezi ve dış merkezli çelik çaprazlar (kısa, orta ve uzun bağlantı uzunlukları) olan ve olmayan orta süneklik sınıfındaki normal yapılardan oluşturulmuştur. Birinci ve ikinci durumlarda, doğrusal olmayan itme ve artımsal dinamik analiz kullanılmıştır. Üçüncü durumda, yapıların sismik talepleri doğrusal olmayan zaman tanım alanı dinamik analizi kullanılarak belirlenmiştir. İtme analizinde düzgün ve üçgen yanal yük düzenleri kullanılırken dinamik analizlerde yer hareketi kaydının farklı özellikleri kullanılmıştır. Modelleme ve analizlerde SeismoStruct yazılımı kullanılmıştır. Sonuçlar, yanal tepki, global akma değeri, davranış faktörü, katlar arası ötelenme oranı, çatı katı ötelenme oranı ve taban kesme katsayısı gibi çeşitli sismik talep parametreleri açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the nonlinear seismic response and performance evaluation of a set of steel-concrete composite frame structures. Design limits included in Eurocode were used in the design of composite systems. The case studied composite moment resisting frame (CMRF) buildings consist of concrete filled steel tube columns and composite beams. In this regard, three different cases were considered. In the first case, the structures were formed from regular structures designed at medium ductility (DCM) and high ductility (DCH) levels. The second case was formed from two groups of structures, one regular and the other irregular. They were designed at DCH class. In the third case, the structures were formed from regular structures at DCM class with and without concentric and eccentric steel braces (short, medium, and long link lengths). In the first and second cases, nonlinear pushover and incremental dynamic analysis were used. In the third case, the seismic demands of the structures were determined by using nonlinear dynamic time-history analysis. In the pushover analysis, uniform and triangular lateral load patterns were used while in the dynamic analyses, different properties of ground motion records were employed. The modelling and analysis were performed through SeismoStruct software. Results were discussed comparatively in terms of various engineering seismic demand parameters such as the lateral response, global yielding value, behavior factor, interstory drift ratio, roof drift ratio, and base shear coefficient.