Effect of milk type on thermal properties of Gaziantep cheese
Süt çeşidinin Gaziantep peynirinin termal özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 703373
  2. Yazar: SANİ GÖKSULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Peynir beslenme açısından taşıdığı önem nedeni ile günlük beslenme listelerinde yer alır. Peynirin besin değeri yanında hangi kaynaktan, hangi yöntemler ile üretildiği gibi bilgiler gerek besin değeri açısından gerekse ekonomik açıdan önemlidir. Bu gibi sebepler peynir üretiminde taklit/tahşiş gibi sorunlara neden olmakta ve ürünün analiz edilmesi gerekmektedir. Analiz yöntemlerinden birisi olan termal analiz gıdaların karakterizasyonu içinde kullanılmaktadır. Termal analiz; gıda ürünlerinin birçok termo-fiziksel özellikleri ile ilgili değerli bilgiler sağlar. Elde edilen veriler ile ürün yapısı hakkında özellikle varsa farklılıkları anlamak için kullanılabilir. Bu çalışmada farklı hayvan sütlerinden elde edilmiş Gaziantep peynirlerinin termal özelliklerindeki olası farklılıkların analiz edilmesi böylece peynirde kullanılan süt kaynağının belirlenmesi amaçlanmıştır. İnek ve keçi sütünden üretilen Gaziantep peynirlerinin ısı kapasite değerleri arasında istatiksel olarak fark yokken (p>0.05), koyun sütünden üretilen peynirin ısı kapasitesi istatiksel açıdan önemli derecede inek ve keçi sütünden üretilen peynirlerden farklıdır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Because of its importance in terms of nutrition, cheese is included in the daily nutrition lists. Besides the nutritional value of cheese, information such as which source and which methods used in production is important both in terms of nutritional value and economy of processes. Such reasons cause problems in cheese production such as imitation/adulteration and the product needs to be analyzed. Thermal analysis, which is one of the analysis methods, is used in the characterization of foods. Thermal analysis; provides valuable information on many thermo-physical properties of food products. The resulting data can be used to understand the differences, especially if there is one, about the product structure. In this study, it was aimed to analyze possible differences in thermal properties of Gaziantep cheeses resulted from different animal milks and thus to determine the source of milk used in cheese. While there is no statistical difference between Cp values of Gaziantep cheese produced from cow and goat milk (p>0.05), Cp of cheese produced from sheep milk is statistically significantly different from cheese produced from cow and goat milk (p0.05).